Pula má další zajímavé kulturní zařízení – galerii "Sveta Srca"

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Pula má další…
Publikováno: 03.04.2012

Pula
Pula, římský amfiteátr - Arena

V loňském roce byla v centru Puly otevřena nová galerie "Sveta srca", která se nachází v někdejším kostele Srdcí Ježíše a Marie (Srca Isusova i Marijina). Toto zasvěcení dostal kostel podle stejnojmenného ženského řádu, který kostel v roce 1908 založil. Kostel nikdy neměl věž ani zvonici. Dlouho však tu tyto řádové sestry nepůsobily, odešly ještě před koncem druhé světové války a od té doby byl kostel dlouho prázdný a chátral. Koncem 50 let minulého století jej začalo používat Archeologické muzeum Istrie v Pule (Arheološki muzej Istre) jako depozitář. Stav kostel se však dále zhoršoval, protože terén navážky, na níž byl postaven, se sesedal, což mělo za následek praskání zdiva hroucení krovů a střechy.

Od 80. let minulého století iniciovalo Archeologické muzeum, které chtělo původně používat kostel jako středověké lapidárium, komplexní rekonstrukci kostela. K té došlo postupně v 90. letech a začátkem tohoto století. Byla to velmi rozsáhlá obnova, která zahrnovala výměnu krov u, zpevnění základů a úpravu vnitřních prostor. Galerie má sloužit nejen jako multimediální prostor pro konání výstav, ale i jako místo konání kongresů, přednášek, divadelních představení, koncertů, promítání filmů, festivalů a jiných kulturních akcí. Stavba je nyní plně přístupná i pro návštěvníky tělesně postižené.

Sám prostor původního kostela je mimořádně působivý, má svoje specifické kouzlo a zvláštní atmosféru. Představuje spojení původních chrámových prvků pozdně barokního klasicizmu s moderní interpolací a není divu, že již u prvních návštěvníků měl veliký ohlas. O jeho přitažlivosti svědčí i poměrně vysoký počet těch, kteří navštívili zdejší výstavy. Na léto se připravuje velká výstava o istrijské gastronomii, kterou mají různými způsoby prezentovat všechna muzea v Istrii, a pak bude následovat výstava "Laibach Kunst". V mezidobí budou probíhat koncerty a různé další akce.

Je sice pravda, že prvenství v návštěvnosti v Pule patří takovým skvostům, jako je římský amfiteátr (Arena) a Augustův chrám, ale galerie "Sveta srca" si rychlé získává návštěvníky a příznivce.

Fotografie: Arheološki muzej Istre - Galerija Sveta Srca


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat