Nová naučná stezka v lesoparku Soline u Puly

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Nová naučná stezka…
Publikováno: 19.01.2012

Jen 5 km jižně od Puly, jednoho z hlavních rekreačních center Istrijského poloostrova, byl v minulém roce zahájen provoz na naučné stezce "Lesopark Soline - Středomořský prales" (Park šuma Soline – Mediteranska prašuma). Stezka spojuje prastarou osadu Vinkuran s osadou Písečná zátoka (Pješčana uvala). Je až podivuhodné, jak málo ovlivňuje tuto zelenou přírodní oázu poměrná blízkost města Puly a jejích rušných letovisek rozkládajících se na jejích okrajích. V tomto krásném středomořském lese panuje naprostý klid - zdejší duby cesmínovité, které tvoří 80 % lesního porostu lesoparku Soline, vytvářejí zvukovou i větrnou bariéru a zvláštní mikroklimatické podmínky této přírodní enklávy. Je to jeden z mála lesů tohoto dubu, které se na pobřeží zachovaly.

Pula
V popředí letovisko Banjole, za ním zátoka Soline,
uprostřed komplex Verudela

Nová naučná stezka je okružní a dlouhá jen 1,5 km. Na stezce je umístěno sedem tabulí, které seznamují se všemi pozoruhodnými zvláštnostmi tohoto půvabného přírodního zákoutí. Lesoparkem byl solinský les vyhlášen v roce 1996 a v roce 2011 se stal vytvořením naučné stezky velmi dobře přístupným a lákavým cílem vycházek istrijskou přírodou. Turistům k odpočinku slouží lavičky a odpočívadlo se stolem. Ze stezky pak odbočují pěšiny přímo na pobřeží.

První zmínky o Vinkuranu pocházejí již z římských dob. Římanům sloužil především vinkuranský kamenolom Cavae Romanae, který dodával kvalitní kámen na honosné římské stavby v Pule – Vespasiánův amfiteátr, opevnění, chrámy atd. I když je kamenolom stále funkční, konají se v jeho areálu každé léto výtvarná sympozia, hojně navštěvovaná sochaři především ze zahraničí. Vysoké kolmé stěny využívají pulští skalní lezci jako tréninkové místo (obtížnost 5a až 8a). V okolí se nachází ještě několik malých kamenolomů. Nejstarším lidským sídlem tu byla rozsáhlá opevněná osada ilyrského kmene Histrů v blízkém Vintjanu.

Fotografie: Javna ustanova Kamenjak - Park šuma Soline


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat