Sladký suvenýr z Opatije

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Sladký suvenýr z…
Publikováno: 06.12.2011
Opatija
Opatija

Před nedávnem byl v proslulých lázních Opatija představen veřejnosti nový suvenýr, který si jistě najde cestu k milovníků sladkostí. Jedná se o dort nazvaný "Opatijská kamélie" (Opatijska kamelija). Navrhla jej známá opatijská umělkyně Yasna Skorup Krneta a vyrobily jej ve třech variantách cukrářky ze tří předních opatijských hotelů – Milenij, Bristol a Imperial.

Již při svém prvním uvedení měl dort velký úspěch. Vnější vzhled každého dortu je malým uměleckých dílem, připomínajícím opravdu kamélii z rostlinné říše. K jeho přitažlivosti přispívá i velmi vkusná papírová krabička.

A co tvoří základní ingredience tohoto dortu, o němž jeho tvůrci předpokládají, že se brzy stane novým gastronomickou značkou Opatije? Kupodivu neobsahuje ani bílý cukr, ani mouku, dokonce ani tuk živočišného původu. Základ tvoří sušené plody jadranského přímoří – fíky, rozinky, pomeranče, dále mandle, čokoláda a marcipán. Přesná receptura je samozřejmě tajemstvím autorů. Kvalitní suroviny zajišťují dortu delší trvanlivost, takže vydrží 30 dní bez skladování v chladničce.

Již od samého začátku byl o dort obrovský zájem. V prvních dnech po uvedení na trh se jen v jednom z výše uvedených hotelů prodalo na 20 kusů, byť jeho cena není právě nejnižší – jeden dort stojí 150 kun. Dort lze nyní koupit v opatijských hotelech a cukrárnách.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat