Ztracený antický přístav v Zatonu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Ztracený antický…
Publikováno: 02.12.2011
Zaton
Zaton

Málokdo ví, že v těsné blízkosti oblíbeného turistického komplexu Zaton v Severní Dalmácii, 15 km severně od Zadaru, se nachází velmi cenná archeologická lokalita. Nedávno byl u mysu Kremenjača blízko západní pláže dokončen rozsáhlý podmořský archeologický průzkum antického přístavu, který probíhal od 60. let minulého století. Zatonský přístav byl vlastně přístavem nedalekého historicky významného města Nin, tehdejší římské Aenony. Jak nálezy dosvědčují, byl přístav v Zatonu důležitým kosmopolitním centrem.

Bohatstvím nálezů patří mezi přední podmořská naleziště nejen ve východním Jadranu, nýbrž v celém Středozemním moři. Byly tu nalezeny předměty (např. keramika, šperky, amfory, sklo, vybavení lodí, rybářské náčiní) ze všech krajů Řecka, z Galie, ze severní Itálie, z Malé Asie, ze Sýrie, ze severní Afriky aj. Ve frekventovaném přístavu mohly přistávat i veliké lodi o délce 20 metrů a více. Bylo nalezeno a prozkoumáno několik lodí, potopených ve zdejší laguně. Obchod se zbožím s surovinami se pak odvíjel v místní tržnici. Součástí přístavu byla i loděnice, v níž se vyráběly dřevěné lodě.

U příležitosti ukončení průzkumu se konala v Archeologickém muzeu v Zadaru výstava s názvem "Ztracený přístav antického Ninu", kde byly prezentovány jeho výsledky a vystaveny nalezené předměty. Návštěvníci mohli obdivovat makety římských a liburnských (ilyrských) plavidel, rekonstrukci antické dílny a podívat se, jak asi kdysi vypadal zatonský přístav v antických dobách.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat