Jachtařský přístav Mandalina v Šibeniku získal významné ocenění

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Jachtařský přístav…
Publikováno: 18.11.2011
Šibenik
Šibenik a Šibenický průliv

Šibenický jachtařský přístav – Marina Mandalina je první chorvatskou marinou, která získala prestižní britské ocenění "pět zlatých kotev", jež uděluje britská společnost The Yacht Harbour Association – TYHA). Ta oceňuje především její bezpečnou přírodní polohu, umístění uprostřed krásné přírody v blízkosti několika národních parků, četných romantických ostrovů a ostrůvků i historické perly – města Šibeniku s jeho proslulou katedrálou zapsanou v seznamu největších historických památek organizace UNESCO.

Spolupráce obou stávajících majitelů mariny, Jachtařského centra Prgin (Nautički centar Prgin – NCP) a turecké skupiny Dogus Group, začala v roce 2009 a ihned se projevila zvýšením rozsahu a kvality poskytovaných služeb. Marina Mandalina je čtvrtým jachtařským přístavem v rámci marin Dogus Group (D-Marin Marinas Group), jemuž bylo uděleno ocenění "pět zlatých kotev" (první tři byly uděleny marinám v Turecku).


Šibenik
Šibenik, katedrála sv. Jakuba

Mimo Británii není ocenění zlatými kotvami tak rozšířené a známé. Na celém Mediteranu je přibližně deset jachtařských přístavů, jež splňují všechna kritéria standardů TYHA, ale jejich počet pomalu roste. Ocenění má pět kategorií – od jedné do pěti kotev, podobně jako je to s hvězdičkami v hotelové kategorizaci. Mariny samy žádají o zařazení do tohoto systému, ale pak je čeká náročná a poměrně zdlouhavá prověrka všech prvků. Majitelé marin musejí nejprve splnit základní kritéria, aby se vůbec kvalifikovali, potom na ně čekají prověrky TYHA, pak je navštíví „utajení“ zájemci a jako další kritérium se berou v úvahu výsledky ankety mezi uživateli přístavních stání.

A kde se marina Mandalina nachází? Jachtaři ji najdou v centrální části chorvatského jadranského pobřeží, u města Šibeniku, v samém závěru Šibenického průlivu. Je chráněna před větry ze všech směrů: poloostrov ochraňuje Mandalinu před nebezpečnou burou, před jižními větry je marina chráněna betonovým vlnolamem.

Kornati
Zátoka Telašćica na ostrově Dugi otok a Kornatské
ostrovy

Přístav disponuje 367 stáními na moři a 50 stáními na pevnině. Umožňuje kotvení jachet do 100 metrů jejich délky. Poskytuje veškeré kvalitní služby majitelům plavidel, jejich hostům a členům posádek.

V současné době se dokončuje projekt významného rozšíření mariny. V její jihozápadní části vznikne 80 stání pro velké luxusní jachty (megajachty) do 140 metrů délky. Nejmovitější klientele z celého světa má začít sloužit začátkem příštího roku.

Šibenická oblast se pokládá za jednu z nejatraktivnějších na Jadranu. Vždyť i odborníci z časopisu National Geographic ji zařadili mezi deset nejkrásnějších jachtařských destinací na světě. Velkou předností zdejšího jachtařského přístavu je i jeho poloha mezi národními parky Kornati a Krka, které patří k tomu nejkrásnějšímu, co příroda Chorvatska svým návštěvníkům nabízí.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat