Výstava "První hotely na Jadranu" v Opatiji

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Výstava "První…
Publikováno: 18.08.2011
Opatija
Opatija, hotel Kvarner

V Chorvatském muzeu cestovního ruchu (Hrvatski muzej turizma) v Opatiji lze až do února příštího roku navštívit velmi zajímavou výstavu "První hotely na Jadranu" (Prvni hoteli na Jadranu).

Cílem výstavy je představit nejstarší hotely na Jadranu jako cennou součást historické dědictví. Hotelová architektura pinoýrských dob, zejména v prvních jadranských střediscích na Kvarneru – v Opatiji, Crikvenici, Malém Lošinji nebo na Brijunských ostrovech – svou architektonickou hodnotou a kvalitou držela krok se soubodobu hotelovou architekturou ve Francii a na italské riviéře.

Zejména v Opatiji, která se již koncem 19. století stala pojmem jako lázeňské přímořské středisko, vyrostly již v 80. letech 19. století dva velké luxusní hotely: hotel Kvarner (Quarnero) a Imperial (Stephanie). Jejich výstavba se stala signálem pro zahájení stavebního boomu v hotelové oblasti, takže do vypuknutí první světové váky sloužilo jen v Opatiji cestovnímu ruchu více než stovka hotelů, penzionů a rezidenčních vil. Tato zařízení byla vesměs obklopena rozsáhlými nádhernými parkovými plochami a zahradami, po architektonické stránce jim dominoval tehdy převažující historizující sloh.

Opatija
Opatija, hotel Imperial

Ostatně ruku v ruce s hotelovou výstavbou v Opatiji vyrůstaly i další objekty, přispívající k jejímu věhlasu předních lázní a společenského střediska, např. lázeňské domy nebo přímořská promenáda zvaná lungo mare (viz aktualita: Opatijská přímořská promenáda slaví 100 let). Opatija se stala i dostaveníčkem nejvyšší šlechty Rakouska-Uherska, společenský význam potvrdila mj. návštěva Františka Josefa I., kterou připomíná jeho socha v přízemí Villy Angiolina a monumentální opatijská fontána postavená na jeho počest.

Muzeum cestovního ruchu bylo založeno v roce 2007 (podrobněji v tematickém článku: Opatija a Muzeum cestovního ruchu). Úkolem muzea je shromažďovat, opatrovat a studovat a prezentovat materiální a nemateriální dědictví turistického zaměření v Chorvatsku. Kromě stálé sbírky prezentuje též příležitostné výstavy, např. v loňském roce o historii lázeňské turistiky (podrobněji v aktualitě: V Opatiji byla otevřena výstava o rozvoji zdravotní turistiky v Chorvatsku).

Muzeum je umístěno v opatijské historické Ville Angiolina, která stále u zrodu cestovního ruchu v Opatiji, a v Uměleckém pavilonu Juraje Šporera (Umjetnički pavilon Juraj Šporer).

Zdroj informací:

  • Turistické sdružení Primorsko-goranské župy (Turistička zajednica Primorsko-goranske županije): www.kvarner.hr
  • Chorvatské muzeum cestovního ruchu (Hrvatski muzej turizma): www.hrmt.hr

Mohlo by vás zajímat