Rábské středověké slavnosti se konají 25. - 27. července

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Rábské středověké…
Publikováno: 21.07.2011

21.7.2011

Rapska fjera, jedinečná lidová slavnost v městečku Ráb na stejnojmenném ostrově je jednou z nejúspěšnějších a nejpůsobivějších zábavních akcí na Jadranu. Touto historickou slavností, která se prvně konala před 650 léty a jejíž tradice byla v nové době obnovena, žije doslova celé město. Nikde jinde na jadranském přímoří nedovede místní obyvatelstvo vytvořit takovou atmosféru, jako právě v Rábu. Ráb se ve dnech slavností opravdu vrací do středověku, jeho obyvatelé v dobovém oblečení žijí svými rolemi středověkých rytířů a střelců, hudebníků, tanečníků, žonglérů, umělců, řemeslníků, obchodníků, městských radních a jiné městské honorace. V rábských uličkách se peče, smaží, nabízené pochoutky všeho druhy lákají k ochutnání, hraje tu hudba, tančí se a zpívá.

Ráb

Třídenní slavnosti jsou každoročně zahájeny 25. července, tj. na svátek sv. Jakuba, pokračují následující den, tj. 26. července, na svátek sv. Anny a jejich vyvrcholením je dne 27. července rytířský turnaj střelců z kuší na počest patrona města při obležení Normany, sv. Kryštofa (Rábská rytířská soutěž střelců). Po závěrečném ohňostroji v přístavu se městečko opět vrací do normálního života. Program začíná vždy ve 21 hod. a končí v 0.30 hod., jen poslední den se slaví až do raních hodin.

Návštěvníci se mohou v řemeslnických dílnách ve staré části Kaldanac seznámit se starými, mnohdy již úplně zapomenutými řemesly, prohlédnout si jejich výrobky a případně si je i koupit.

Aby se návštěvník necítil ve středověkém prostředí příliš cize a nepatřičně, může si vypůjčit v informační kanceláři dobový oděv podle svého zájmu.

Nadšení, s nímž žije a hraje svou roli téměř každý místní občan, včetně dětí, je obdivuhodné a jeho výsledkem je atmosféra, na niž se nezapomíná.

Ráb

Informace:

  • Turistické sdružení města Rábu (Turistička zajednica grada Raba): www.tzg-rab.hr
  • Rábská slavnost (Rapska fjera): www.fjera.hr

Mohlo by vás zajímat