Dvě chorvatské pláže mezi 40 nejkrásnějšími na světě

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Dvě chorvatské…
Publikováno: 20.05.2011
Bol
Pláž Zlatý mys na Brači

Německý deník "Bild" sestavil před nadcházející sezónou žebříček 40 nejkrásnějších pláží na světě, zahrnující především ty, které už po dlouhá léta patří k přírodním perlám, navštěvovanými statisíci milovníků přírody a nádherného koupání. Mezi proslulými plážemi celého světa, např. Whitehaven Beach v Austrálii, Cala Mondrago na Malorce, El Gouna v egyptské Hurghadě, Ke’e Beach na havajském ostrově Kauai, Fuerteventura na Kanárských ostrovech, Playa de Bossa na Ibize, Navagio Beach na řeckém ostrově Zakynthos nebo Ipanema v Rio de Janeiru, se umístily i dvě pláže na chorvatském pobřeží Jadranu.

První z dvojice oceněných pláží je Zlatý mys (Zlatni rat) v Bolu na ostrově Brači, jedna z nejpopulárnějších pláží na Jadranu. Stala se symbolem nejen letoviska Bolu, ale i celého chorvatského pobřeží. Její letecké fotografie zdobí titulní stránky mnoha průvodců a propagačních materiálů. Má tvar trojúhelníku, který vybíhá do moře v délce 600 metrů. Jeho špička vlivem mořských proudů a větru mění v průběhu dne svůj tvar až o několik metrů. Patří mezi chráněné geomorfologické památky a díky svým přírodním podmínkách i vlastnostem je ojedinělá v celé Evropě.

Lubenice
Pláž Lubenice na Cresu


Ale druhá z pláží bude pro většinu naší veřejnosti téměř neznámá. Je to bělostná oblázková pláž Lubenice na západním pobřeží kvarnerského ostrova Cres. Nachází se pod podivuhodnou prastarou vesnicí Lubenice, která bývá častým výletním cílem turistů na Cresu. Na rozdíl od pláže Zlatý mys je poměrně málo navštěvovaná, což je dáno její horší dostupností. Z vesnice ve výšce 378 metrů lze k pláži sejít po strmé stezce a jiná cesta k ní nevede. Další možností, jak se na pláž dostat, je lodí nebo člunem. Právě jachtaři jsou jejími nejčastějšími návštěvníky. Sama vesnice Lubenice, jedno z nejstarších sídel na Cresu, stojí za zmínku. Má pozoruhodnou starobylou architekturou a výjimečnou atmosférou. Je sice téměř opuštěná, ale stále velmi působivá.

Nebude-li Vaše finanční situace momentálně natolik příznivá, abyste si dopřáli dovolenou na exotické pláži, zkuste navštívit tyto chorvatské pláže, které se umístily v žebříčku Bildu na třináctém a čtrnáctém místě.

Bild: Welcher ist der schönste Beach der Welt?

Zdroj informací:

  • Chorvatské turistické sdružení (Hrvatska turistička zajednica) - www.chorvatsko.hr

Mohlo by vás zajímat