Dokončí se stavba mostu na poloostrov Pelješac?

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Dokončí se stavba…
Publikováno: 17.05.2011
Pelješac
Staveniště mostu na poloostrově Pelješac
(květen 2011)

Již více než osm let se nejvyšší státní orgány Chorvatska zabývají rozsáhlým a finančně velmi náročným projektem výstavby mostu z pevniny od obce Komarna přes Malostonský průliv (kanal Malog Stona) na poloostrov Pelješac. Most o délce 2,4 km má umožnit Chorvatům i všem turistům vyhnout se při cestě ze střední do jižní Dalmácie území, které patří Republice Bosna a Hercegovina. Jde o 15 km široký pás s městem Neum, jihovýchodně od chorvatského Kleku.

V Chorvatsku se vedly před pár lety odborné i laické diskuze o potřebě tohoto projektu pro další rozvoj jihodalmatského přímoří i jihodalmatských ostrovů s výrazným politickým podtextem. Politici argumentovali mimo jiné tím, že je třeba "dostat z izolace" nejjižnější část Chorvatska a "spojit" tak území Chorvatska bez dvojího překračování hranic. Bosna a Hercegovina od začátku protestovala proti stavbě mostu a poukazovala na mezinárodní právo, podle něhož má země právo na volný přístup k otevřenému moři bez jakýchkoli překážek.

Chorvatsko přes záporná stanoviska jak části své veřejnosti, tak i Republiky Bosna a Hercegovina zahájilo v roce 2007 výstavbu mostu. Zatím však proběhly jen zemní práce na přístupových cestách na obou stranách budoucího mostu, realizuje se podmořský průzkum a začaly se stavět první podpůrné sloupy na pevnině.

Problémem celého projektu je především financování. Kvůli finanční krizi muselo Chorvatsko výrazně omezit investice do všech infrastrukturních projektů. Výstavba mostu sice nebyla zatím zastavena, ale velmi zpomalena. Na letošní a příští rok je ve státním rozpočtu vyčleněno na projekt pouhých 231 milionů kun, přičemž na dokončení by bylo třeba přibližně 1,9 miliardy kun. Chorvatská vláda nyní spoléhala na úvěr od Evropské investiční banky, ale nezískala jej. Toto ostré odmítnutí Evropské investiční banky lze tlumočit jako záporné politické stanovisko Evropské unie k celému projektu.

Další informace o projektu:

  • Most Pelješac (Hrčak - Portal znanstvenih časopisa Republike Hrvatske): hrcak.srce.hr/file/67040 (pdf)
  • Mapa (Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka): www.mmtpr.hr (jpg)

Související články:


Zdroj informací:Mohlo by vás zajímat