"Strašná jeskyně" na ostrově Dugi otok

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... "Strašná jeskyně"…
Publikováno: 19.04.2011
Dugi otok
Dugi otok, jižní polovina ostrova od Brbinje

Na ostrově Dugi otok, který je jedním z ostrovů Zadarské skupiny, přibyl v posledních letech opět jeden přitažlivý výletní cíl, tedy "Strašná jeskyně" – Strašna peć. Nachází se v nadmořské výšce 70 metrů, jihovýchodně od vesnice Savar, blízko jednoho z nejvyšších vrchů ostrova Velji Vrh (328 m). Krasová jeskyně Strašna peć je jednou z mnoha jeskyň na ostrově, ale je jediná zpřístupněná a upravená pro turistické prohlídky.

Odborným kruhům byla známa již dávno a byla již v roce 1900 díky iniciativě členů speleologického sdružení Liburnija ze Zadaru jako jedna z prvních chorvatských jeskyní zpřístupněna veřejnosti. Zájem o jeskyni velmi stoupl po uveřejnění popularizačního článku speleologa Dr. Jeliće v rakouském časopise "Illustrierte Osterreichische Riviera – Zeitung". Jeskyni dokonce navštívil v roce 1904 i rakouský císař František Josef I. s doprovodem a populární následovník anglického trůnu princ Edward s paní Simpsonovou.

Protože se v průběhu doby ukázalo, že stávající úprava není pro pohyb turistů dost bezpečná, byla jeskyně záhy nato opět uzavřena.

Místní nadšenci však nezaháleli a usilovali o vytvoření podmínek pro její znovuotevření. Prováděli další geomorfologický průzkum a snažili se, aby její přírodní pozoruhodnosti a krása, romantika a malebnost neupadly v zapomnění. Teprve sto let od prvního zpřístupnění jeskyně, v roce 2000, se podařilo místním orgánům ve spolupráci se speleology ze Zadaru a Záhřebu a dalšími odborníky uspořádat přímo v jeskyni propagační akci za účasti novinářů, která pak přispěla k tomu, že o sedm let později byly dokončeny veškeré práce nutné k zpřístupnění jeskyně pro širokou veřejnost, při zajištění veškerých opatření pro bezpečnosti pohybu v jeskyni.

V červenci roku 2007 tak jeskyně, 107 let od prvního otevření, přivítala znovu návštěvníky a od té doby se stala vyhledávaným turistickým cílem na ostrově. Vždyť právě jižní část ostrova Dugi otok, respektive proslulá nádherná zátoka Telašćica, která je chráněnou krajinnou oblastí, přitahuje do zdejšího regionu tisíce turistů.

Vchod do jeskyně tvoří monumentální přírodní brána, široká 10 metrů a vysoká 7 metrů, která zřejmě vznikla zřícením jeskynní klenby. Její vnitřní působivý prostor, který připomíná monumentální klenbu gotické katedrály, tvoří dvě síně s bohatou krápníkovou výzdobou.

Vznik jeskyně je opředen půvabnou legendou o úmyslu ostrovních víl rozdělit dlouhý ostrov na dvě části. Dugi otok je právě v místech, kde se nachází Strašna peć, nejužší, a tak se právě tady pustily víly v podzemí do díla. Kopaly sice usilovně, ale právě v podzemních prostorách jeskyně je zastihlo svítání a ony tak musily od svého záměru upustit.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat