Praha dostane od Chorvatů obří "Kraslici z lásky"

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Praha dostane od…
Publikováno: 08.04.2011
22.4.2011 doplněny fotografie


Praha se stane prvním městem v České republice, které dostane "Kraslici z lásky" (Pisanica od srca). Městské části Praha 1 ji věnuje Chorvatské turistické sdružení a Turistické sdružení Koprivnicko-križevacké župy za podpory Ministerstva turistického ruchu Chorvatské republiky.

Slavnostní odhalení velké "Kraslice z lásky" proběhne v pondělí 11. dubna ve 12.15 hod. na Staroměstském náměstí, v parku za Staroměstskou radnicí. Za českou stranu se ho zúčastní starosta MČ Praha 1 Oldřich Lomecký a místostarosta MČ Praha 1 Daniel Hodek. Chorvatsko budou zastupovat velvyslanec Frane Krnić, hejtman (župan) Koprivnicko-križevacké župy Darko Koren, ředitel Turistického sdružení Koprivnicko-križevacké župy, Zdravko Mihevc, a ředitel Chorvatského turistického sdružení v Praze, Klaudio Stojnić.

Projekt tvorby obřích "Kraslic z lásky" vznikl před třemi lety z podnětu Turistického sdružení Koprivnicko-križevacké župy. Kraslice putují po světě jako symbol přátelství, lásky a veselí Velikonoc. Stávají se ozdobou náměstí, parků i galerií. Jsou zhotovovány z polyesteru a zdobí je malby tzv. naivních malířů. Naivní umění se stalo symbolem koprivnického kraje a tzv. Hlebinská malířská škola si získala světovou proslulost (podrobněji v tematickém článku: Obraz naivního umělce jako suvenýr?). Kraslice jsou vysoké 2,05 metru, široké 1,5 metru a váží přibližně 35 kilogramů.


Dosud existuje dvacet obřích kraslic, které v minulých letech byly vystaveny v New Yorku, Bilbau, Pamploně, Budapešti, Římě, Miláně, Barceloně, Bratislavě a v dalších metropolích.

Kraslice darovaná Praze 1, která dorazí ze 750 kilometrů vzdáleného městečka Kloštar Podravski, bude na Staroměstském náměstí umístěna do 1. května jako součást Velikonoc 2011, akce pořádané Nadací Pražské děti. Autory kraslice jsou malíři Darko Domitrović, Mirko Horvat, Ivan Kančal a Ivan Rodjak. Podstavec pod kraslicí bude vážit zhruba 50 kilogramů.

Kromě Prahy se letos malované kraslice objeví ve slovinském městě Ptuj, v Bruselu, Grazu, Salzburgu, Římě, Záhřebu a v jihomaďarském městě Pécs.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat