"Slavnost ústřic" v Dubrovníku

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... "Slavnost ústřic" v…
Publikováno: 31.03.2011
Ústřice
Ústřice

Historky o ústřicích, respektive o jejich účincích jako afrodisiaka znaly národy již odedávna. Ústřice nesměly chybět na hostinách římské smetánky ani středověkých králů, měly významné místo mezi vybranými lahůdkami s povzbuzujícími účinky na slavnostních tabulích renesančních požitkářů, rakouských císařů i jejich evropských kolegů. A samozřejmě byly velmi oblíbeny i u dubrovnických patriciů – vždyť ti měli ústřice takříkajíc za humny.

Ústřice, chorvatsky kamenica nebo též ostriga, latinsky Ostrea edulis, je mlž, tedy měkkýš, který se vyskytoval v minulosti nepříliš dávné ve Středozemním moři a u západoevropských břehů ve velkém počtu. Žil v mělkých pobřežních vodách ve velkých skupinách (tzv. ústřicové lavice), které však zanikly následkem nadměrného lovu, přesněji drancování těchto míst přirozeného výskytu. Dnes se chovají na farmách na místech, jejichž podmínky jim vyhovují, a zdárně se rozmnožují.

V jadranských vodách je největší chov rozšířen v Malostonském zálivu u Malého Stonu, kde má pro svůj rozvoj ideální podmínky: čisté průzračné moře, vhodnou teplotu a malá hloubka (viz tematický lčánek: Chov ústřic v Malostonském zálivu).

V městečku Mali Ston začíná na svátek sv. Josefa, tj. 19. března, každoročně "Slavnost ústřic" (Fešta od kamenica). Uskutečňují se tu odborné přednášky o chovu ústřic, gastronomické ochutnávky specialit připravených z ústřic.

Dubrovník
Dubrovník

Hlavní část Slavnosti ústřic však proběhne v sobotu 2. dubna v Dubrovníku na Stradunu, kde se sejdou chovatelé ústřic, přední mistři kuchaři a turisté, kteří budou moci ochutnat čerstvé ústřice spolu se sklenkou dobrého vína A samozřejmě toto hodování doprovodí i tzv. klapy, co jsou malé mužské soubory zpívající tradiční dalmatské písně.

Návštěvníci slavností se dozví, jaký způsob podávání ústřic je nejoblíbenější v okolí Dubrovníku a jaký v jiných zemích. Dalmatinci mají ústřice nejraději čerstvé, živé, servírované na ledu spolu s plátky citrónu, podávané jako předkrm. Ze studených jídel se z nich připravují koktejly, saláty, lehké předkrmy s různými zálivkami a podobně.

Z ústřic se zejména v zahraničí připravují i teplá jídla a pokládají se za špičkové pochoutky. Jsou to například: polévka z ústřic, zapečené ústřice, smažené, jako rizoto, s různými omáčkami a další.

Pravý mistr kuchař při přípravě těchto teplých dobrot musí dbát především na to, aby v pokrmu vynikly právě ústřice, takže všechny ostatní ingredience musejí jen zdůrazňovat chuť ústřic a nesmějí jí v žádném případě konkurovat.

Zdroj informací:

  • Turistické sdružení města Dubrovníku (Turistička zajednica grada Dubrovnika): www.tzdubrovnik.hr


Mohlo by vás zajímat