Kdy se svezeme lanovkou z Makarské na pohoří Biokovo?

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Kdy se svezeme…
Publikováno: 16.02.2011
Makarská
Makarská s pohořím Biokovo

Na územním plánu Chráněné krajinné oblasti Biokovo (Park prirode Biokovo) se pracuje již deset let a dosud není dokončen. A bez tohoto plánu se nemůže začít budovat lanovka, která by přiblížila turistická letoviska Makarské riviéry na jeho úpatí překrásným vysokohorským partiím tohoto pohoří.

Přesto, podle vyjádření správních orgánů v Makarské, je několik zahraničních investorů připraveno ihned vložit své prostředky do jeho výstavby. Projekt lanovky na Vošac má hodnotu 10 až 15 milionů eur. Zájem o investování a koncesi na 30 let má rakouský výrobce lanovek Leitman a stavební firma Strabag. Marně se však čeká na základní dokument Ministerstva ochrany přírody a územního uspořádání, který je hlavním koordinátorem vypracování příslušné dokumentace.

Podle představitelů Makarské bude mít vybudování lanovky na horu Vošac (1 422 m) velký význam pro další rozvoj zdejšího regionu. Pro turistickou nabídku Makarské riviéry bude lanovka výrazným obohacením a přinese i nezanedbatelný příjem. Podle místních orgánů má právě Vošac, překrásný vyhlídkový bod vysoko nad městem, nejlepší předpoklady pro výstavbu lanovky a po stránce ochrany přírody nemá tato lokalita žádné negativní aspekty. Ostatně s tímto názorem se ztotožnila i odborná komise Státního ústavu ochrany přírody a správa Chráněné krajinné oblasti Biokovo, jejichž kladná stanoviska jsou pro vypracování podkladů pro územní plán nezbytná. Nadále město Makarská doufá, že vláda schválí příslušný dokument v nejbližších měsících tak, aby se lanovka mohla začít stavět co nejdříve.

Podle ideového projektu má být lanovka dvoukabinová, dlouhá 2 700 m a má mít převýšení 1 200 m. Předpokládá se, že ročně převeze 150 tisíc návštěvníků. Stavba lanovky se odhaduje rok a půl. Město Makarská v loňském roce založilo společnost s názvem "Žičara Biokovo" (Lanovka Biokovo), která bude koordinovat realizaci celého projektu.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat