Nový propagační materiál ostrova Lošinje na rok 2011

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Nový propagační…
Publikováno: 08.02.2011

V novém propagačním prospektu Turistického sdružení města Mali Lošinj, který vyšel v 50 tisících výtisků, je představen Lošinj jako ostrov vitality, který návštěvník může vnímat doslova všemi smysly. Jeho sezóna trvá plných dvanáct měsíců.

Ostrov vstoupil již před 125 lety do turistického povědomí jako klimatické lázně a svou tradici ozdravného letoviska si nese po celou dobu své existence (podrobněji v aktualitě: Mali Lošinj – město na "ostrově vitality" slaví 125 let své zdravotní turistiky). Právě uzdravení syna významného rakouského lékaře z těžkého respiračního onemocnění stálo u zrodu pověsti malého Lošinje jako léčebné, ozdravující destinace pro nemoci dýchacích cest již koncem 19. století. Prezentuje se jako místo s mimořádně příznivými a mírnými klimatickými podmínkami – až 2600 slunečních hodin ročně, s bohatstvím aerosolu ve vzduchu, s rozsáhlými borovými lesy, bohatstvím původního divoce rostoucího rostlinstva (rozmarýn, levandule, myrta, mateřídouška, šalvěj, fialky, citroníky, pomerančovníky a desítky dalších) i další vegetace, jimž děkuje za opojné vůně, kterými je zdejší atmosféra nasycena (podrobněji v aktualitě: Zajímavý projekt "Příjemné vůně a chutě ostrova Lošinje"). Na ostrově roste celkem 1020 druhů zástupců rostlinného světa, z nichž 940 patří mezi původní zdejší rostliny a byliny; a z nich 230 léčivých. Není nadsázkou, že již sám pobyt na Lošinji je vlastně soustavnou aromaterapií pod širým nebem. Vzduch je na ostrovech nádherně čistý – široko daleko se nenacházejí žádní znečišťovatelé.

Mali Lošinj
Mali Lošinj

Jedinečné uvolnění a uklidnění představují procházky zdejší přírodou. Na Lošinji je upraveno 220 km vycházkových cest, které vedou podél moře, voňavými stoletými borovými lesy, porosty zdejších divoce rostoucích bylin, nad kouzelnými zátokami, s jedinečnými vyhlídkami. je domovem, jejichž dovádění a hry zpestřuje procházky ostrovní přírodou. A není výjimkou pozorovat dovádění delfínů skákavých, jejichž domovem je moře kolem zdejší ostrovní skupiny (podrobněji v článku: Delfíni v Jadranu a projekty na jejich ochranu), nebo majestátní let vzácného obrovského supa bělohlavého, který hnízdí na sousedním ostrově Cresu; rozpětí jeho křídel dosahuje až 2,5 metru.

Každý z ostrovů Lošinjského souostroví má svůj specifický charakter a půvab. Susak jako ostrov písku, vína a unikátních ženských lidových krojů, Unije jako ostrov pěstitelů olivovníků a rybářů, Ilovik jako ostrov květin, nazývaný tak pro bohatství své vegetace.

Každý návštěvník ostrova by měl ochutnat speciality lošinjské kuchyně, mezi něž patří např. jehně pečené pod poklopem (pod pekom), tedy v nádobě s kovovou poklicí, která se staví do vyšší vrstvy žhnoucího popela, nebo kvarnerští raci, které odborníci pokládají za jedny z nejchutnějších na světě. Připravují se z nich rizota a těstovinové pokrmy. Ryby a plody moře se tu připravují "na lošinjský způsob", mnohdy s typickým zdejším kořením, dále ovčí sýr a solené ryby. I zdejší specialitou jsou likéry – citronový, pomerančový, medový, ostružinový, z myrty, šalvěje či rohovníku.

Lošinj
Mali Lošinj, pláž v zátoce Čikat

Mali Lošinj je však též místem hodnotných kulturních zážitků a zábavy. V průběhu roku se tu koná na 250 různých akcí, od klasických koncertů přes folklorní představení k jazzovým, populárním a rockovým koncertům, za účastni oblíbených chorvatských i zahraničních interpretů a skupin. Zlatým hřebem kulturních zážitků bude již koncem letošního roku antická socha Apoxyomena, pro níž se buduje nové muzeum v paláci Kvarner na nábřeží městečka Mali Lošinj (podrobněji v tematickém článku: Archeologický nález světového významu - chorvatský Apoxyomenos).

Prospekt lošinjského turistického sdružení obsahuje i kalendář, který informuje podle jednotlivých měsíců v roce o pořádaných akcích, událostech nebo o skutečnostech, které jsou pro dané období typické. Na letošní rok připravilo na 250 různých kulturních a zábavních akcí.

Lošinjské turistické sdružení bude prezentovat tento prospekt na velkých veletrzích a akcích cestovního ruchu po celém světě. Je vydán v pěti jazykových mutacích: angličtině, němčině, italštině, francouzštině a slovinštině.

Prohlédněte si prospekt : Image katalog TZ Mali Lošinj 2011

Zdroj informací:

  • Turistické sdružení města Mali Lošinj (Turistička zajednica grada Malog Lošinja):
    www.tz-malilosinj.hr

Mohlo by vás zajímat