Konečně se opravuje Šibenický most

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Konečně se opravuje…
Publikováno: 02.11.2010
Šibenický most
Šibenický most

Tento známý most přes Šibenický záliv na Jadranské magistrále (4 km severozápadně od Šibeniku), druhý největší svého druhu v Chorvatsku, už dlouho potřeboval sanaci. Je mu už 44 let – stavěl se od roku 1964 do roku 1966, kdy byl na něm zahájen provoz. Díky svému blízkému okolí je pokládán za jeden z nejatraktivnějších mostů v Evropě. Na dohled má malebný kaňon ústí řeky Krky a působivé panorama města Šibeniku.

Šibenický most (Šibenski most) je postaven z armovaného betonu, vysoký 40 metrů a dlouhý 390 metrů. Díky vhodné poloze nemusí být uzavírán ani při silných větrech, ať už vane bura nebo jugo (viz článek: Nebezpečná bóra - oblasti největšího ohrožení). Rozpětí jeho oblouku je 246 metrů.

Most bývá nazýván "hrdinou" vlastenecké války. Na podzim roku 1991 byl zasažen několika srbskými granáty, ale přes vzniklé škody provoz na něm nebyl nikdy přerušen. V jeho bezprostředním okolí se sváděly boje mezi šibenickými obránci mostu a jugoslávskou, Srby ovládanou armádou a ozbrojenými srbskými nacionalisty.

Turisté s oblibou zastavují na odpočívadle při západní straně mostu, kde je motorest a velké parkoviště, a z vyhlídkové terasy si užívají krásný výhled. V posledních letech se most stal oblíbenou lokalitou pro bungee–jumping (viz aktualita: Bungee-jumping na dvou jadranských mostech).

Šibenický most
Šibenický most, pohled k Šibeniku

Obnova mostu se již dlouho plánovala, ale byla vždy z různých důvodů odsunuta. Přitom bylo zřejmé, že zásadní opravu potřebuje především vozovka, zábradlí, veřejné osvětlení, poškozené plochy na sloupech a nosnících mostu.

Dne 21. října tedy konečně opravy začaly. Předpokládá se, že potrvají celý rok, ale pokud by bylo počasí příznivé, mohly by být dokončeny do června roku 2011, tedy do začátku hlavní sezónu. Obnova by měla stát 11 milionů kun a do konce letošního roku by měla být dokončena její první fáze, tj. oprava vozovky a chodníku. Od začátku sanačních prací do 25. prosince tohoto roku bude na mostě uplatňován zvláštní režim - v provozu bude jen jeden jízdní pruh.

V rámci sanace bude postavena i nová strážnice (most je jako důležitá stavba střežen po celých 24 hodin), dále bude modernizován kamerový systém a postaveno nové ochranné zábradlí.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat