Mimořádná výstava o řecké kultuře na území Chorvatska v Záhřebu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Mimořádná výstava o…
Publikováno: 26.10.2010

Záhřeb
Záhřeb

V polovině října otevřel ministr kultury Chorvatské republiky prestižní výstavu "Antičtí Řekové na chorvatské půdě". Výstava v galerii "Klovićevi dvori", která zahrnuje období od 12. do 1. století před naším letopočtem, bude otevřena do 12. prosince letošního roku.

Více než 480 exponátů – svědků vysoké řecké kultury – sochy, mince, keramika, šperky, zbraně, předměty z oblasti mořeplavby, religiózní předměty aj. - se poprvé vystavuje najednou na jednom místě. Jsou zde soustředěny exponáty ze sedmnácti chorvatských muzeí, deseti institucí a sedmi soukromých sbírek, a to jak z jadranského pobřeží a ostrovů, od Istrie až po Dubrovník a z vnitrozemí, od Záhřebu přes Čakovec do Osijeku na východě země.

Mezi nejcennější exponáty na výstavě patří např. socha Apoxyomena, kterou našel v roce 1996 belgický amatérský potápěč v hloubce 45 metrů u ostrůvku Vele Orjule při jižním cípu ostrova Lošinj (viz článek: Archeologický nález světového významu - chorvatský Apoxyomenos), dále nádherná hlava bohyně Artemidy z muzea ve Visu na stejnojmenném ostrově ze 4. stol. př. n. l. (viz článek: Archeologická sbírka ve Visu), kamenné pséfizma z Lumbardy na Korčule, což je svědectví o přidělení půdy novým řeckým přistěhovalcům nově založené osady ze začátku 3. stol. př. n. l., černé a červené keramické vázy aj. Mnohé z vystavených předmětů byly po dlouhou dobu uloženy v depozitářích kulturních institucí a teprve nyní je může veřejnost spatřit..

Výstava je mimořádně důležitý kulturní počin, na jehož přípravě a realizaci se podílelo na 30 archeologů a kustodů předních chorvatských muzeí. Vzhledem k tomu, že řecká kultura tvoří základ západní civilizace, která v průběhu staletí ovlivňovala evropské umění, jazyk, vzdělanost, filozofii, architekturu aj., je současná výstava v galerii "Klovićevi dvori" kulturní událostí, která svým významem daleko překračuje hranice Chorvatska.

Adresa: Galerie Klovićevi dvori, Zagreb, Jezuitski trg 4.

Otevírací doba: úterý až pátek od 11 do 19 hod., v pondělí je zavřeno.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat