Severodalmatské město Nin dostalo vysoké evropské ocenění

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Severodalmatské…
Publikováno: 05.10.2010
Nin
Nin

Historické město Nin v Severní Dalmácii získalo ocenění "Evropská destinace nejvyšší kvality" (European Destination of Excellence – EDEN) a zařadilo se tak mezi prestižní evropské turistické destinace. Předání cen 25 turistickým destinacím se uskutečnilo na slavnostním večeru konaném koncem září při příležitosti Evropského dne cestovního ruchu v Bruselu.

Cílem projektu EDEN je pomáhat zviditelnit méně známá turistická místa, která však jsou svým způsobem jedinečná. Každý rok zvolí Evropská komise ve spolupráci s úřady cestovního ruchu z jednotlivých zemí hlavní téma a z každé účastnické země je pak vybrána jedna reprezentativní destinace. Letošní téma bylo "Cestovní ruch u vody" a do soutěže se mohly přihlásit destinace na mořském pobřeží, v okolí jezer a řek. Z chorvatských kandidátů postoupilo do užšího výběru 5 míst: Fužine, Ilok, Karlovac, ostrov Krapanj a Nin.

Královské město Nin s cenným historickým centrem se nachází přibližně 15 km severozápadně od Zadaru. Leží na malém ostrůvku, obklopeném mělkou lagunou s výskytem léčivého bahna. Zdejší rozlehlé písečné pláže mají pozvolný vstup do moře, vhodné i po mělé děti. Nin má dobré podmínky pro vodní sporty, jachting a rybolov.

První ročník soutěže se konal v roce 2007, kdy byly vybírány "Nejlepší nové evropské destinace nejvyšší kvality ve venkovských oblastech", roce 2008 následovalo téma: "Cestovní ruch a lokální nehmotné dědictví" a loni: "Cestovní ruch a chráněné oblasti", kdy z chorvatských destinací získal nejvyšší ocenění národní park Severní Velebit.

Z českých kandidátů letos vyhrálo Bystřicko (okolí Bystřice nad Pernštejnem), loni nejmladší národní park Česka, České Švýcarsko, mezi jehož klenoty patří například Pravčická brána.

Zdroj informací:

  • Ministerstvo cestovního ruchu (Ministarstvo turizma): www.mint.hr

Mohlo by vás zajímat