Dalmatský Split ovládne tento čtvrtek fotbalový zápas Hajduk - Unirea

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Dalmatský Split…
Publikováno: 29.07.2010
Split
Split

Ve čtvrtek 19. srpna ve 20.15 hod. se bude ve Splitu konat fotbalový zápas 4. předkola Evropské ligy mezi domácím klubem Hajduk a rumunským klubem Unirea. Pokud nejste vášnivými příznivci fotbalu a nechcete se zápasu přímo na stadionu Poljud zúčastnit, radši se v tento den Splitu vyhněte. Na zápas se chystají tisíce fanoušků a celé město čekají dopravní omezení. O možnosti zaparkovat v případě výletu do Splitu ani nemluvě. Ve večerních hodinách mohou mít turisté problémy i s dopravou do trajektového přístavu.

Stadion Hajduku Split, který místní nazývají "splitská kráska" (splitska ljepotica), se nachází v městské části Poljud ležící při pobřeží v západní části města. Je to skutečně architektonicky zajímavá stavba ve tvaru rozevřené mušle, postavená v roce 1979.

Pro nás je zajímavé, že splitský Hajduk má své kořeny v pražské pivnici "U Fleků". Začátkem 20. století studoval v Praze architekturu chorvatský student ze Splitu, Fabjan Kaliterna a během studií se spolu s několika kamarády, rovněž ze Splitu, seznámili se sportem, který byl pro ně nový - s fotbalem. Nadchli se pro něj tak, že se při jednom posezení v jejich oblíbené pivnici se rozhodli založit v rodném městě fotbalový klub. To také učinili. V roce 1911 založili ve Splitu fotbalový klub Hajduk, který je dodnes jedním z nejpopulárnějších chorvatských klubů. Nazvali jej podle hajduků – zbojníků a bojovníků proti Turkům. Z Prahy si též přivezli první fotbalový míč a další sportovní potřeby. V roce 2001 byla v této pražské pivnici instalována pamětní tabule, která připomíná tuto událost.

Zdroj informací:

  • Turistické sdružení města Splitu (Turistička zajednica grada Splita): www.visitsplit.com

Mohlo by vás zajímat