Výstava evropského významu v Dubrovníku - Alberto Giacometti

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Výstava evropského…
Publikováno: 08.07.2010
Dubrovník
Dubrovník

Dne 26. června otevřela brány výstava v Umělecké galerii v Dubrovníku, která představuje díla jednoho z největších umělců 20. století, Alberta Giacomettiho. Bude trvat až do 3. října

Tento švýcarský umělec, sochař, malíř a grafik, se narodil v roce 1901 a zemřel v roce 1966. Tvořil svá díla v poloabstraktním kubistickém stylu. Jeho surrealisticky koncipované typické figury s příznačnými protáhlými tvary se podobají základním symbolům; po celou svou tvorbu hledal sochařskou formu pro vyjádření lidské postavy, až dospěl k expresionisticky-existenciálním sochám osamocených protáhlých figur z bronzu či železa se specificky strukturovaným povrchem.

Výstava pod názvem "Alberto Giacometti – sochař duše 20 století" v dubrovnické galerii (Umjetnička galerija) se koná ve spolupráci s Nadací Alberta Giacomettiho, Kunsthaus Zürich. Představí kolem 160 Giacomettiho děl – soch, obrazů a litografií, která umělec vytvořil mezi léty 1949 až 1965. Návštěvníci tak budou mít možnost shlédnout díla jeho zralého charakteristického stylu, mezi jinými i slavnou sochu Homme traversant une place (Člověk přecházející náměstí) z roku 1949. Velmi zajímavý je přístupem umělce k portrétní tvorbě v malířství, např. Obraz Tete d´homme I. - Diego (Hlava člověka – Diego) z roku 1964, zachycující Giacomettiho bratra.

Zvláštní místo na výstavě zaujímá cyklus 150 litografií z let 1959 až 1965, které umělec vytvořil v rámci svého projektu Paris sans fin (Paříž bez konce) – dílo jako celek vyšlo až po jeho smrti v roce 1969, společně s Giacomettiho texty. Litografie představující typické prostředí Paříže s jejími uměleckými ateliéry, ulicemi, bary, kavárnami, lidmi.

Na výstavě je též možno vidět 20 fotografií umělcova přítele, fotografa Ernsta Scheideggera, které odkrývají intimní atmosféru Giacomettiho tvorby.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat