Od 1. července bude v provozu plavební cesta průplavem Mali Ždrelac

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Od 1. července bude…
Publikováno: 02.06.2010

Již od roku 2008 se realizuje projekt rekonstrukce mostu mezi ostrovy Ugljan a Pašman a úpravy plavební cesty v průplavu Mali Ždrelac. V červnu roku 2009 byl pro cestující mezi oběma ostrovy otevřen most s novou nosnou konstrukcí, čímž získal úplně nový vzhled (viz aktualita: Otevřen most Ždrelac mezi ostrovy Ugljan a Pašman).

Současně probíhaly a stále probíhají také práce na rozšíření a prohloubení plavebního cesty v úžině. Plavební kanál bude rozšířen ze stávajících 20 metrů na 56 metrů a prohlouben o 1 metr, tedy na 5 metrů, čímž se značně zvýší bezpečnost plavby. Protože se jedná o velmi frekventovanou plavební cestou výletních lodí, pravidelných linek i jachet na ostrovy zadarské oblasti, do národní parku Kornati a jižní části ostrova Dugi otok (především zátoky Telašćica), byl v loňské sezóně umožněn provoz v průplavu Mali Ždrelac od 1. července do 30. září.

Původně měl být celý projekt dokončen v březnu letošního roku, ale problémy s financováním stavbu zdržely. Přestože nebudou všechny práce ještě dokončeny, bude 1. července otevřena plavební cesta o šířce 40 metrů a hloubce 4 metry. Není vyloučeno, že se průplav pro plavbu znovu uzavře.

Ždrelac
Původní most Ždrelac

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat