V Chorvatsku začal platit zákaz kouření i v kavárnách a barech

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... V Chorvatsku začal…
Publikováno: 16.04.2010

Od loňského roku se nesmí kouřit v chorvatských restauracích a nově ani v kavárnách a barech. Kouření je nyní možné pouze na venkovních zahrádkách a otevřených terasách.

Dne 10. dubna skončilo přechodné šestiměsíční období, kdy bylo ve vnitřních prostorách kaváren a barů povoleno kouření. Zákon o zákazu kouření v restauracích, kavárnách, barech a klubech začal platit loni v květnu, ale na nátlak majitelů byla pro kavárny a bary odložena jeho platnost, aby měli čas přizpůsobit svá zařízení podmínkám zákona.

Split
Split, Městská kavárna na hlavním náměstí

Kavárny větší než 50 m2 a všechny restaurace mohou být pouze nekuřácké, ale pro kuřáky mohou být vyhrazeny zvláštní kuřárny, v nichž si však nelze objednat jídlo ani pití, s tak výkonnou ventilací a filtrací vzduchu, aby kouř neobtěžoval ostatní hosty. V případě, že se majitel rozhodne zřídit takovou "kabinu" pro kuřáky, musí ji schválit Ministerstvo zdravotnictví.

Majitel menší kavárny do 50 m2 si může vybrat, zda dovolí kouření ve svém podniku. Pokud chce prohlásit kavárnu za kuřáckou, musí zajistit dostatečnou ventilaci a požádat Ministerstvo zdravotnictví o souhlas. Zatím ministerstvo přijalo 417 žádostí a v 156 případech rozhodlo, že ventilace kavárny splňuje zákonem stanovené podmínky.

Pokuta za porušení zákazu je pro kuřáka 1 000 kun! Číšník, který hosta neupozornil na zákaz kouření, může zaplatit pokutu od 500 do 1 000 kun a vlastník kavárny od 5 000 do 15 000 kun.

Již od listopadu 2008 platí zákaz kouření na veřejných místech - ve zdravotnických zařízeních, školách, sportovních, kulturních a uměleckých zařízeních, na nádražích, zastávkách a dalších veřejných místech.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat