Tunel "Sveti Ilija" v pohoří Biokovo byl proražen

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Tunel "Sveti Ilija"…
Publikováno: 05.03.2010

Tunel "Sveti Ilija" v pohoří Biokovo, který představuje největší infrastrukturní objekt na území Splitsko-dalmatské župy, byl koncem ledna proražen. V budoucnu se má stát spojnicí mezi dalmatským vnitrozemím za pohořím Biokovo a Makarskou riviéru, respektive mezi dálnicí Záhřeb – Split – Ploče a Jadranskou magistrálou.

Promajna
Letovisko Promajna a staveniště tunelu Sveti Ilija
na místě kamenolomu (je vidět vzadu na úpatí skal)
v roce 2008

Tunel dlouhý 4250 metrů je veden více než 1300 metrů pod vrcholem hory Sv. Ilija (1642 m). Jeho šířka činí 11 metrů a vozovka s dvěma jízdními pruhy bude široká 7,7 metru. Na přímořské straně ústí u Bastu nad letoviskem Baška Voda. Pro hlavní a pomocný tubus muselo být přemístěno 460 tisíc m3 materiálu. Pro stavbaře představovala ražba tunelu vzhledem k vysoké vrstvě nadloží a ke krasovému typu horniny mimořádně obtížný úkol. Nyní by měly pokračovat další stavební práce v tunelu na jeho vyčištění, úpravách a zabezpečení.

Proražení tunelu je sice velký úspěch, ale tím optimistické zprávy končí. Nejsou peníze na jeho dokončení, natož na výstavbu přístupových silnic. Pro vlastní tunel financovaný ze státního rozpočtu je v tomto roce vyčleněno pouze 16 milionů kun a v dalších dvou letech se už s touto investicí nepočítá vůbec. Výstavbu přístupových cest má zajistit Splitsko-dalmatská župa, ale ani ta ve svém už tak zeštíhleném rozpočtu finanční prostředky nemá. Pokud se tedy nepodaří vládě a splitským orgánům zajistit další peníze na dokončení celého projektu, nebude silnice (dlouhá 10 km včetně tunelu) z dálničního exitu Zagvozd do Bašky Vody v provozu dříve než v roce 2013.

Jisté však je, že politici udělají pro dobro věci maximum, protože stavba má ekonomicky mimořádný význam jak pro cestovní ruch, tak i pro další rozvoj této části Dalmatského Záhoří.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat