Kolik turistů přijelo v roce 2009 do Chorvatska a kolik jich bylo z Česka?

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Kolik turistů…
Publikováno: 12.02.2010

Jak se dalo očekávat z prvních údajů po skončení turistické sezóny, vykazují statistické údaje chorvatského cestovního ruchu za loňský rok pokles, nikoliv však dramatický. V uplynulých letech počet turistů, kteří strávili svou dovolenou v Chorvatsku, každoročně stoupal, ale loni poprvé klesl o necelá 3 %. Podle oficiálních statistik přijelo do Chorvatska 10,9 milionu turistů. Z tohoto celkového počtu připadá na turisty ze zahraničí 9,3 milionu (85 %) a podstatně menší část na domácí turisty (1,6 milionu, tedy 15 %). Domácí i zahraniční turisté uskutečnili 56,3 milionu noclehů ve všech typech ubytovacích zařízení, z čehož lze spočítat průměrných 5 noclehů na jednoho turistu.

Baška Voda
Letovisko Baška Voda

Jako každoročně nejvíce zahraničních turistů přijelo z Německa (1,58 milionu, o 2 % víc než v roce 2008). Následují Italové (1,20 milionu, o 3 % víc než v roce 2008), Slovinci (1,01 milionu, o 3 % méně než v roce 2008), Rakušané (882 tisíc, o 2 % méně než v roce 2008) a na pátém místě jsou turisté z Česka (607 tisíc). Další místa obsadili Poláci, Francouzi, Maďaři, Nizozemci, Slováci atd.

Počet turistů z Česka se po velkém skoku v roce 2007, kdy se zvýšil o téměř 13 % na 669 tisíc, opět snížil, a to o více než 2 % v porovnání s předchozím rokem. Turisté z Česka uskutečnili téměř 4 miliony noclehů při průměrném počtu 6,6 noclehu na jednoho turistu.

Rozdělíme-li zahraniční turisty na ty, kteří přijeli individuálně a ty, kteří přijeli organizovaně přes cestovní kanceláře, jasně vedli i v loňském roce individuální turisté (6,2 milionu) před organizovanými (3,2 milionu).

Hvar
Město Hvar na stejnojmenném ostrově

Podle typu ubytování se nejvíce turistů ubytovalo v hotelech, hotelových apartmánech a komplexech (4,5 milionu), v soukromí (2,6 milionu), v kempech (2 miliony) a v marinách (664 tisíc). V hotelech však uskutečnili méně noclehů než v soukromí: průměrný počet noclehů v hotelech činil 3,6 na jednoho turistu, v soukromí pak 7,2 noclehů. Nárůst počtu turistů i počtu přenocování zaznamenaly pouze levnější typy ubytování: kempech se ubytovalo o 5 % více turistů a v soukromí o necelá 3 % více turistů. Velký pokles v počtu turistů nastal u hotelového ubytování - o téměř 14 % a k podobnému snížení došlo i v počtu přenocování.

Nejvíce turistů zavítalo do Istrijské župy (2,8 milionu), Primorsko-goranské župy (tj. Kvarner, 2,2 milionu), Splitsko-dalmatské župy (1,7 milionu), Zadarské župy (1 milion), Dubrovnicko-neretvanské župy (957 tisíc) a Šibenicko-kninské župy (747 tisíc).

Co se týče finančních ukazatelů, bude hodnocení roku mnohem méně příznivé než u zmíněných fyzických ukazatelů. Výsledky za celý rok ještě nejsou zpracovány, ale podle známých výsledků za 9 měsíců se odhaduje výše příjmů z chorvatského cestovního ruchu na 6,4 miliardy eur, což znamená snížení o 15 % oproti předchozímu roku, kdy příjmy činily 7,5 miliardy eur.

Rovinj
Rovinj v Istrii

Zdroj informací:

  • Ministerstvo cestovního ruchu (Ministarstvo turizma): www.mint.hr


Mohlo by vás zajímat