Ostrůvek Lokrum, oblíbený výletní cíl z Dubrovníku

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Ostrůvek Lokrum,…
Publikováno: 04.04.2008

Tak jako již po řadu let bude i letos ostrůvek Lokrum u Dubrovníka plnit úlohu nejen oblíbeného výletního místa návštěvníků tohoto nekrásnějšího města na chorvatském Jadranu, nýbrž i populárního sportovního a rekreačního střediska. O atraktivitě ostrůvku svědčí i to, že v loňském roce bylo na ostrov převezeno 112 tisíc turistů.

Lokrum
Pohled na Lokrum přes střechy Dubrovníku

V minulosti lákaly turisty na Lokrum místní přírodní a kulturně historické pamětihodnosti, jako např. středomořský park s četnými vzácnými dřevinami, založený v polovině 19. století, jezírko zvané Mrtvé moře (Mrtvo more), někdejší benediktinský klášter z 11. století, upravený v 19. století po několika přestavbách v novogotický zámek pro habsburského velkovévodu Maxmiliána, který později jako mexický král tragicky zahynul. K těm starým památkám patří i někdejší francouzská pevnost Fort Royal z doby francouzské okupace, jakož i dva staré kostelíky.

Dnešní ostrůvek láká návštěvníky jak svými velmi pěknými romantickými možnostmi koupání a odpočinek, tak i svými terény pro sportování - pro volejbal, malou kopanou, bocciu aj.

Jsou tu však i dobré pohostinské služby, a to kavárna v přístavu Portoč a restaurace u jezírka Mrtvé moře.

Letošní novinka potěší děti - na ně tu čeká nově upravené hřiště.

Velmi dobře je vyřešeno i dopravní spojení s Dubrovníkem, které letos začalo fungovat již před Velikonocemi. V sezóně odjíždějí každou celou hodinu ze starého městského přístavu v Dubrovníku lodě "Lokrum", "Skala" a "Zrinski", z lokrumského přístaviště Portoč se pak vracejí vždy v každou půlhodinu. Mimo hlavní sezónu jsou intervaly mezi jednotlivými spoji delší a přizpůsobují se momentálnímu zájmu. Zpáteční jízdenka trochu podražila a nyní stojí 40 kun pro dospělého, pro skupiny více než deseti osob 30 kun.

Zdroj informací:Mohlo by vás zajímat