Stavba mostu na poloostrov Pelješac byla zahájena

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Stavba mostu na…
Publikováno: 27.10.2007

Ve středu 24. října začala stavba kontroverzního mostu na poloostrov Pelješac v Jižní Dalmácii. Most spojí pevninu u osady Komarna (západně od letoviska Klek) se severovýchodním pobřežím poloostrova Pelješac v blízkosti obce Brijesta. Bude dlouhý 2440 metrů a široký 21 metrů.

Stavební práce oficiálně zahájil chorvatský premiér Ivo Sanader a zdůraznil, že se jedná o projekt, který má spojit chorvatské území, revitalizovat poloostrov Pelješac a okolní ostrovy a který není proti nikomu namířen.

K výstavbě mostu měla od počátku výhrady Republika Bosna a Hercegovina, přičemž se odvolávala na právo na volný přístup k otevřenému moři. Jižně od Kleku se totiž rozkládá 15 km široký pás území Republiky Bosna a Hercegovina a nový most má překlenout Malostonský průliv (kanal Malog Stona, její jedinou cestu na moře. Na konci loňského roku byla podepsána dohoda mezi expertními skupinami obou zemí, v níž byla plavební výška mostu stanovena na 55 metrů, což je dostatečná výška pro proplutí největších zámořských lodí. Smlouva o stavbě mostu na nejvyšší úrovni nebyla dosud uzavřena, protože se někteří politici Bosny a Hercegoviny snaží do smlouvy zahrnout i řešení sporu o mořskou hranici. Ti se nyní chystají podat protest proti zahájení stavby.

Most se bude stavět čtyři roky. První dva roky se budou provádět náročné podvodní práce, protože dno je bahnité a pevné vápencové vrstvy se nacházejí až v hloubce přes 100 metrů. Třetí rok se začnou budovat pilony a sloupy. Jak politici zdůrazňují, jedná se o skutečně chorvatský projekt: projektantem, investorem i dodavatelem jsou chorvatské firmy a subjekty. Plánovaná výše investice je stanovena na přibližně dvě miliardy kun!

Více informací o stavbě mostu jsme uvedli v aktualitě z května 2007: Jak je to se stavbou mostu na poloostrov Pelješac?

Zdroj informací:

  • Ministerstvo moře, cestovního ruchu, dopravy a rozvoje (Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka): www.mppi.hr

Mohlo by vás zajímat