Tradiční "Žabí noc" v turistickém středisku Lokve v Gorském kotaru

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Tradiční "Žabí noc"…
Publikováno: 20.10.2009

3.5.2007

Již po jednatřicáté se v horském turistickém středisku Lokve v Gorském kotaru konala "Žabí noc" (Žabarska noć) neboli skokanská soutěž žab. Žabí zápolení začalo v sobotu 28. dubna a protáhlo se až do ranních hodin. Přihlásilo se 39 soutěžících se svými žábami, které byly odchyceny s povolením Ministerstva kultury - Úřadu pro ochranu přírody a po soutěži byly opět do vypuštěny volné přírody.

I letos měla soutěž mezinárodní charakter. Vítězem se stal italský občan Gianfranco Mirizzi s žábou s příhodným jménem Zmaj (Drak). Za mohutného povzbuzování svého "trenéra" skočila ve dvou skocích 70 a 80 cm, s celkovým skóre 150 cm tak vyhrála celou soutěž.

Žabí noc se konala ve výborné atmosféře v Domě kultury v turistickém středisku Lokve, které se nachází při dálnici Záhřeb - Rijeka, východně od Rijeky. O její oblibě svědčí nejen nabitý sál, ale i účast reportérů mnoha chorvatských listů. Turisté přijeli na tuto zábavnou akci ze široka daleka, mnozí z nich ji navštěvují již po několik let za sebou.

Doprovodnou akcí byl "Žabí gastronomický týden", zaměřený především na žabí speciality. Tolik žádaná žabí stehýnka však byla připravena z dovezených žab, nikoli z domácích, chorvatských. Na jídelníčku byly také zvěřinové a další pochoutky, hrála hudba, tančilo se.

To však není vše, co lze na žabí téma v Lokve vidět či zažít. V loňském roce tu bylo otevřeno Muzeum žab (Muzej žaba). Jako v zoolologické zahradě tu chovají živé žáby, dále je možno si prohlédnout panely s fotografiemi exotických žab, četné exponáty preparovaných žab a promítá se film seznamující s vývojem žáby, od pulce po dospělou žábu. V muzeu je také vystavena řada uměleckých děl s žabí tematikou, suvenýry a hračky z celého světa. Kdo chce, může ochutnat místní specialitu - "Žabí krev" (Žablja krv), což je přírodní likér z lesních plodů.

A pokud se podíváte na stránky turistického sdružení Lokve, jako první vás přivítá obrázek žáby! Zkrátka, žáby jsou velkou místní atrakcí.

Informace:


Mohlo by vás zajímat