Vinnetou - nový velký hit chorvatské turistiky

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Vinnetou - nový…
Publikováno: 21.11.2007

Kde se natáčely filmy o Vinnetouovi?


16.4.2007
Zrmanja
Řeka Zrmanja

Popularita filmového hrdiny - náčelníka Apačů z filmových adaptací románů Karla Maye, Vinnetoua, opět prudce stoupá. Zejména v Německu je kult tohoto čestného hrdiny stále velmi aktuální. V současné době je v Německu na 150 klubů, které sdružují tisíce milovníků filmů s vinnetouovskou tematikou. Ostatně i u nás je hodně fanoušků těchto filmů, kteří již mnohokrát spolu s jeho hrdiny prožívali jejich dobrodružství. Názvy filmů Poklad na Stříbrném jezeře, Vinnetou I, Vinnetou II - Rudý gentleman, Vinnetou III - Poslední výstřel a další vyvolávají dodnes nostalgické vzpomínky především u střední generace, ale častými reprízami v televizi si získávají příznivce i u dnešní mládeže a dětí. Všem učarovaly nejen hlavní představitelé těchto filmů a jejich příběhy, nýbrž i jedinečná divoká přírodní scenérie, v níž byly filmy natáčeny (viz tematický článek: Kde se natáčely filmy o Vinnetouovi?).

Plitvická jezera
Plitvická jezera

Tyto filmy byly natočeny v zemích bývalé Jugoslávie a především na teritoriu Chorvatska před cca 40 lety, přesněji v letech 192 až 1969. Celkem bylo natočeno v Chorvatsku 10 filmů podle románů Karla Maye. Tvůrci filmů před zahájením natáčení důkladně zvažovali místa, na nichž nechají ožít své filmové hrdiny. Vždyť právě příroda měla v těchto filmech hrát nemalou roli. V těžké konkurenci takových zemí, jako bylo Španělsko, Portugalsko a Itálie, zvítězilo Chorvatsko a natočené filmy jasně svědčily o tom, jak dobrá to byla volba. Natáčelo se však nejen na uvedených místech, nýbrž i ve vyprahlých skalách Velebitu, na řece Cetině, v pohoří Dinara a Mosor i jinde. Celkem se scény filmů odehrávají na 500 chorvatských lokalitách.

Při svých cestách na Jadran a při výletech za přírodními krásami do vnitrozemí poznávají turisté některá místa, v nichž se právě ty stěžejní scény odehrávaly - Plitvická jezera, Skradinské vodopády na řece Krce, soutěsku Velika Paklenica, kaňon řeky Zrmanje a jiné lokality.

Stále živá vinnetouovská tradice a neutuchající zájem o hlavní hrdiny příběhů inspirovaly člena někdejšího filmového štábu V. Tadeje a bývalého ředitele JADRAN FILMU D. Gabelicu k natočení 30-minutového dokumentárního snímku "Po místech natáčení Vinnetoua" (Na Winnetouovim lokacijama) a k napsání knihy "Po Vinnetouových stopách v Chorvatsku" (Putovima Winnetoua u Hrvatskoj).

Krka
Vodopády řeky Krky

Premiéra filmu bude uvedena v rámci mezinárodního setkání vinnetouových fanoušků pod názvem "Winnetou Convention 2007", které se bude konat 26. až 28. května ve Starigradu-Paklenici na pobřeží Severní Dalmácie. Na programu je i prezentace výše uvedené knihy a výstava originálních exponátů, plakátů, fotografií apod. Účastníci se vydají na několik výletů do míst, kde se filmy natáčely, např. k řece Zrmanji, do horských partií Malého Alanu v jižním Velebitu a dalších. Zajímavé bude i setkání s chorvatskými herci a kaskadéry, kteří v legendárních filmech ztělesňovali indiánské bojovníky, bandity, pistolníky či další postavy.

Plánem do budoucna má být vybudování "Vinnetouova parku", který se bude nacházet na 30 hektarech půdy u obce Jasenica v blízkosti řeky Zrmanje. Právě na území této obce (severovýchodně od obce Maslenica a severozápadně od Obrovce) stálo na náhorní plošině nad kaňonem řeky "filmové" pueblo Apačů. Obec již ve svém územním plánu vyčlenila toto území pro turistické využití a realizaci programů, které budou využívat potenciál filmového seriálu.

Tulove grede
Tulove grede

Jedním z prvních záměrů je postavit v parku pomník legendárního náčelníka Apačů. Ten by samozřejmě měl podobu herce Pierra Brice, který Vinnetoua nezapomenutelně ve filmech ztvárnil. Současně by se budovalo i nevelké indiánské pueblo, podobné tomu, které tu stálo před 40 lety pro filmové účely.

V parku se počítá s tím, že návštěvníkům budou k dispozici kostýmy, které jsou uchovávány ještě z dob natáčení filmů, budou moci střílet se starých zbraní, účastnit se střeleckých soutěží, prohánět se na koních a účastnit se vycházek do okolí.

Podmínkou pro jakékoli aktivity na této lokalitě je však její úplné odminování, což bude vzhledem k požadavku naprosté bezpečnosti návštěvníků náročnou záležitostí. Odminovány musejí být i přístupové cesty a další lokality, do nichž by měly směřovat výlety nebo tematické trasy z Jasenice. Vláda Německé spolkové republiky přislíbila již svou pomoc v této věci.

Tulove grede
Tulove grede, pohled shora

Fanoušci Vinnetoua, zejména z Německa, však bez ohledu na možné nebezpečí min přijíždějí zejména do oblasti jižního Velebitu a kaňonu Zrmanje již po dlouhá léta. Nedbají varovných označení a chtějí za každou cenu navštívit místa spojená s "životem" jejich oblíbence. Celá procesí přijíždějí k vrcholu Mali Alan na nejjižnějších výběžcích Velebitu, kde Old Shatterhand držel naposledy v náručí mrtvé tělo svého indiánského přítele Vinnetoua či do jedinečné horské lokality Tulove Grede, kde pokleknou k hrobu Inču-čuny a Nšo-či. Mnozí z nich přijíždějí každoročně, v indiánském oblečení. Jedinou přestávkou v jejich poutích za filmovými hrdiny způsobila válka v první polovině 90. let, avšak ihned po jejím skočení obnovili svá putování.

Zrmanja
Zrmanja, plavba kaňonem

Do některých lokalit, kde se natáčely filmy o Vinnetouovi pořádají agentury výlety. Např. z letoviska Starigrad-Paklenica lze jet na projížďku lodí pro řece Zrmanje až do Obrovce či se zúčastnit "Velebit Jeep Safari" ke kaňonu Zrmanje a do lokalit v jižním Velebitu. I některé cestovní kanceláře mají ve své nabídce tematicky zaměřené poznávací zájezdy, např. cestovní kancelář Vítkovice Tours nabízí ve svém letošním katalogu 6-denní poznávací zájezd "Vinnetouova stezka".

Informace:


Diskuze k článku

Stanik Knap
Stanik Knap
07.07.2019 00:14:47

Byl jsem zatím na 2 místech, kde se Vinnetou točil. /vodopády Skradin, a fjord Zavratnica.