Připravuje se rekonstrukce mostu mezi ostrovy Ugljan a Pašman

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Připravuje se…
Publikováno: 01.12.2006

Již řadu měsíců probíhaly mezi odborníky diskuse o tom, zda je potřeba postavit nový most přes úžinu Ždrelac mezi ostrovy Ugljan a Pašman, který by nahradil most stávající anebo zda bude plně dostačující provést rekonstrukci dosavadního mostu. Zastánci obou stran snesli mnoho argumentů ve prospěch svého tvrzení, mnohé z nich však byly irelevantní. Nakonec získali převahu přívrženci rekonstrukce stávajícího mostu, neboť obnova bude trvat kratší dobu, než by trvala výstavba nového mostu, a bude také podstatně levnější.

Ždrelac
Most přes úžinu Ždrelac

Součástí projektu generální opravy bude rozšíření plavebního kanálu z 20 na 56 metrů, hloubka bude 5 metrů místo dosavadních 4 metrů. Stávající konstrukce bude nahrazena ocelovou, dva podpěrné pilíře budou odstraněny, dva další, na nichž bude spočívat nová nosná konstrukce, budou rekonstruovány a zpevněny. Otevřená je ještě otázka, zda se těmito opatřeními poněkud zvýší výška plavební cesty, ale předpokládá se, že zůstane téměř stejná; maximálně se zvýší o 50 cm. Současná výška je 16,5 metru.

Projektová dokumentace má být hotova do konce tohoto roku a podle předpokladů by práce mohly začít v polovině roku 2007. Do rekonstrukce mostu a rozšíření plavební dráhy má být investováno 60 milionů kun.


Mohlo by vás zajímat