V Praze 6 byl odhalen základní kámen pomníku Nikoly Tesly

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... V Praze 6 byl…
Publikováno: 14.11.2006

Praha 13. listopadu (ČTK) - V Praze 6 v parku Nikoly Tesly byl dnes slavnostně odhalen základní kámen pomníku tohoto významného elektrotechnika srbského původu narozeného v Chorvatsku. U příležitosti letošního 150. výročí jeho narození poklepal na základní kámen i chorvatský prezident Stjepan Mesić. Složit hold památce Tesly přišli i rektor ČVUT Václav Havlíček, srbský velvyslanec Vladimir Vereš, chorvatský velvyslanec Viktor Brož a starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Prezident připomněl Teslovy zásluhy ve vědecké oblasti. Spolu s rektorem Havlíčkem zdůraznil, že to byl člověk, kterého nezajímaly peníze. "Zajímali ho lidé a další osud lidstva," řekl Mesić, který je v Praze na státní návštěvě. Zároveň projevil potěšení, že jeden z nejgeniálnějších vědců, které lidstvo mělo, bude mít pomník také v jednom z nejkrásnějších měst Evropy.

Nikola Tesla žil v letech 1856 až 1943. Studoval vlastnosti dvoufázových a vícefázových proudů. Sestrojil a patentoval četné elektrické stroje a přístroje, například v roce 1887 elektrický motor na střídavý proud a o čtyři roky později takzvaný Teslův transformátor, zdroj vysokého střídavého napětí o vysokém kmitočtu. Zabýval se i bezdrátovou telegrafií. Byla po něm pojmenována jednotka magnetické indukce.

V letech 1936 až 1937 pobýval Tesla v tehdejším Československu. Prezident Edvard Beneš mu udělil Řád bílého lva 1. třídy a získal také čestný doktorát věd na Českém vysokém učení technickém. V roce 2003 byla postavena jeho busta ve studiovém domě Českého rozhlasu, který se zapojil do mezinárodního multimediálního projektu Teslovo celosvětové sdružení.

K dalším pomníkům, které byly od počátku 90. let v Praze odhaleny, patří například pomník Milana Rastislava Štefánika před hvězdárnou na Petříně, Pomník bratří Čapků od sochaře Pavla Opočenského na náměstí Míru nebo socha britského premiéra Winstona Churchilla před budovou Vysoké školy ekonomické. V roce 2000 byly postaveny mohyly k poctě Jana Palacha a Jana Zajíce pod rampou Národního muzea, sochu dostal první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk na Hradčanském náměstí či Antonín Dvořák před budovou Rudolfina. V dalších letech vznikl Pomník obětem komunismu s plastikami Olbrama Zoubka na Újezdě, byly odhaleny sochy druhého československého prezidenta Edvarda Beneše na Loretánském náměstí, France Kafky na Starém Městě, Jaroslava Haška na Prokopově náměstí na Žižkově nebo bronzová plastika na počest Otty Wichterleho před Ústavem makromolekulární chemie na Petřinách.

V letošním roce byl například postaven Památník obětem odboje za druhé světové války na Klárově. Sedm metrů vysoký bronzový pomník byl odhalen 25. května. Plastiku v podobě roztrhané československé vlajky navrhli sochař Vladimír Preclík a architekt Ivan Ruller. Dále byla 14. září v Praze 2 odhalena busta poválečného ministra zahraničí Jana Masaryka. Vznikla u příležitosti 120. výročí narození tohoto významného politika.

Zdroj: ČTK

Informace na www.chorvatsko.cz: Nikola Tesla, geniální vynálezce a objevitel


Mohlo by vás zajímat