Big Game Fishing aneb lov velkých ryb na Murteru

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Big Game Fishing…
Publikováno: 26.10.2006

Od 24.do 30. září letošního roku se v obci a letovisku Jezera na ostrově Murteru konala již poosmé nejmasovější chorvatská rybářská soutěž v tzv. Big Game Fishingu, tj. v lovu velkých mořských ryb na udici. Letos se jí zúčastnilo rekordních 60 družstev - posádek z Evropy a Spojených států.

A co se vlastně v rámci Big Game loví? Jsou to především tuňáci, ale za nejcennější úlovek se pokládají mečouni, kteří se však na Jadranu vyskytují v podstatně menším počtu než tuňáci. Tato vzácná ryba je pokládána rybáři za velmi ceněnou kořist. Bojovností a houževnatostí svého boje o život si však tuňáci s nimi příliš nezadají.

Pro soutěž platí přesně stanovená pravidla, ať již jde o povolenou minimální hmotnost ulovených ryb, počet členů posádky, počet udic na družstvo apod. Předpisy jsou přísné a kladou na rybáře značné nároky, mj. i na jeho fyzickou zdatnost. Musí např. sám bojovat s rybou na udici, přitom nesmí být přivázán k žádné části plavidla; ostatní osoby na palubě mu smějí pomoci dříve než při vytahování ryby do člunu. A vezmeme-li v úvahu, že úlovky se např. u tuňáků pohybují od 50 kg (to je nejnižší povolená hmotnost úlovku u tuňáků; pro některé druhy ryb je tato hranice nižší) cca do 100 kg, je to často úctyhodný výkon. Ale ulovená ryba může být i značně těžší. Úlovek se boduje: o počtu bodů rozhoduje druh ryby a její hmotnost.

Pravidla pro všechny soutěže tohoto typu určuje mezinárodní organizace pro lov velkých ryb (International Game Fish Association - IGFA) , v jejímž kalendáři světových rybářských soutěží se od letošního roku bude objevovat i soutěž v Jezerech.

Jako vždy se při soutěži lovilo na vyhrazeném prostoru, a jižně od Kornatských ostrovů až k majáku Blitvenica.

Návnadou byly téměř výhradně sardele, kterých každá posádka měla obrovské zásoby. Celkem se za ně utratilo 200 tisíc kun.

Díky soutěži byl závěr sezóny v Jezerech ve znamení plně obsazených ubytovacích kapacit, což v toto období není obvyklé. Spokojeni byli i majitelé restaurací a další poskytovatelé služeb. Vždyť letos se soutěže zúčastnilo na 240 rybářů, které doprovázeli celé rodiny a přátelé. A už letos plánovala drtivá většina soutěžících svou účast i v příštím roce.

Informace o podmínkách soutěže:


Mohlo by vás zajímat