Falkuša z ostrova Vis se zúčastnila tradiční přehlídky historických lodí v Benátkách

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Falkuša z ostrova…
Publikováno: 25.09.2006
Falkuša
Falkuša

Rybářská historická loď falkuša, resp. její věrná replika se zúčastnila v Benátkách tradiční přehlídky historických plavidel tzv. Regaty Storica, konané letos 3. září. Regata se pořádá na kanálu Grande pro benátské historické lodě a falkuša je již druhý rok jejím čestným hostem. Benátská regata Storica má velmi starou tradici - byla založena v r. 1841, ale její kořeny sahají daleko do minulosti, kdy se r. 1315 konalo první svérázné procesí benátských plavidel.

Loď falkuša, která měla jak plachty, tak vesla, byla nejběžnějším a nejpoužívanějším plavidlem rybářů z městečka Komiža na ostrově Visu (viz tematický článek Falkuša z Komiže). Právě komižští rybáři byli proslulí svými odvážnými plavbami daleko na širé moře a falkuše byly jejich zdatnými pomocníky.

Z iniciativy nadšenců z Komiže pro historická domácí plavidla byla postavena replika gajety falkuše, která získala na světové výstavě EXPO 98 v Lisabonu mimořádné ocenění (falkuša nese na paměť tohoto světového úspěchu označení Comeza - Lisboa). Tato nová falkuša se nijak neliší od starých rybářských plavidel téhož typu, pouze má navíc ještě motor.

Samotný odjezd komižské falkuše ze Splitu do Benátek byl velkou společenskou událostí, které se zúčastnili četní rybáři z ostrova Visu, splitská veřejnost, četní turisté i představitelé kulturního a politického života Splitu. Ve splitském přístavu, odkud falkuša v poslední srpnový den vyplouvala, vyhrávala hudba, zvuky bubnů doprovázely posádku falkuše v lidových komižských krojích. Plavbu dlouhou 500 mil absolvuje falkuša za jeden den.

Letošní cesta falkuše připomíná dvěstěpadesáté výročí boje komižských rybářů za práva na svobodný rybolov ve vodách na otevřeném moři, a to kolem ostrovů Svetac, Sušac a Palagruža, která jim benátská moc upírala. Tehdy se flotila 36 gajet falkuša s 380 veslaři vydala na plavbu dlouhou 500 námořních mil do Benátek, aby tam Radě moudrých a benátskému dóžeti předala memorandum podepsané všemi komižskými rybáři. Byla to žádost o uznání práva rybářů z Komiže na svobodný rybolov ve vodách kolem výše uvedených vzdálených ostrovů.


Mohlo by vás zajímat