Rakousko čeká teprve tento víkend pravé prázdninové zácpy

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Rakousko čeká…
Publikováno: 14.07.2006

Vídeň 13. července (ČTK) - Rakouské úřady očekávají na svých tranzitních dálnicích a silnicích teprve tento víkend pravé prázdninové zácpy. Situace o předchozích víkendech byla totiž zkreslena konáním fotbalového mistrovství světa v Německu, které "proudění k jihu" poněkud zbrzdilo. Zato nyní mají i fanoušci fotbalu volné ruce k tomu, aby vyvezli rodiny k moři, a navíc začínají školní prázdniny v dalších spolkových zemích a v Lucembursku.

Kritickou situaci očekávají rakouské autokluby ÖAMTC a ARBÖ především na obvyklých, notoricky známých místech. Patří mezi ně dálniční tunely pod Alpami, některé úseky se stavebními pracemi a hlavní hraniční přechody do Slovinska.

Na Tauernské dálnici A10 vedoucí od Salcburku na Villach je hlavním kritickým bodem Tauernský tunel, skrz nějž je provoz odbavován v blocích. Před portálem tunelu je třeba počítat s dlouhou frontou, která zejména v sobotu může dosahovat až deseti kilometrů. V další části této dálnice pak hrozí obdobný problém i před Katschberským tunelem, který je však kratší, a proto i blokové odbavování probíhá rychleji.

Růžovou situaci nelze čekat ani na paralelní Pyhrnské dálnici A9, vedoucí od Lince na Štýrský Hradec. Rakouské autokluby proto motoristům z oblasti Lince, mezi které logicky patří i čeští turisté vyjíždějící do zahraničí přes jižní Čechy, doporučují kombinovat obě trasy: na jih vyrazit po A9, po podjetí hlavních hřebenů Alp méně problémovými tunely Pyhrnským a Schoberským odbočit u Sankt Michaelu z dálnice na jihozápad po kapacitní silnici kolem Zeltwegu (známého dřívějšími závody Formule 1) a Friesachu na Klagenfurt, a tam se napojit na Jižní dálnici A2, která umožňuje přejezd jak do Slovinska, tak do Itálie. Záložní možností od Klagenfurtu je silnice vedoucí přímo na jih přes průsmyk Loibl do Slovinska.

Západnější trasa na jih přes tyrolský Innsbruck neskýtá více výhod, protože na zdejší Brennerskou dálnici A13 se soustředí většinový díl německých rekreantů. S dlouhými frontami je třeba počítat zejména u mýtnice Schönberg před vlastním Brennerským průsmykem a na italské straně pak u mýtnice Vipiteno (Sterzing).

Rakouská Jižní dálnice A2 vedoucí od Vídně na Štýrský Hradec a Klagenfurt, kterou používají také čeští turisté vyjíždějící z Moravy, má "úzká hrdla" na několika staveništích. V Dolních Rakousech jsou to úseky mezi Leobersdorfem a Wöllersdorfem a mezi uzly Seebenstein a Grimmenstein, ve Štýrsku pak série jednotubusových dálničních tunelů.

Zácpy je třeba předpokládat i na hraničních přechodech do Slovinska, a to jak u Spielfeldu (A9), tak u tunelu pod Karavankami (A11).

Zdroj: ČTK


Mohlo by vás zajímat