Výstava o splitském nábřeží

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Výstava o splitském…
Publikováno: 28.06.2006
Split
Split, nábřeží

V polovině června letošního roku byla ve Splitu v Muzeu města Splitu otevřena zajímavá výstava o splitském nábřeží, které je od nejstarších dob až po dnešek nejznámější splitskou promenádou. Nábřeží, známé místně pod názvem "Riva", je ale především mimořádný historický prostor, jemuž dominuje věž splitské katedrály a působivé pozůstatky paláce císaře Diokleciána.

Přes 250 fotografií charakterizuje mj. i vývoj veřejného života ve Splitu, který se často na Rivě odehrával. Jsou tu snímky demonstrací a slavnostních přehlídek, průvodů, lidové zábavy i každodenního života obyvatel tohoto největšího chorvatského přímořského města dnes i v minulosti. Každý dům na tomto nábřeží má svou bohatou historii, každý představuje kamínek v mozaice lokality, která je jako nedílná součást chorvatského kulturního dědictví minulosti zapsána v seznamu kulturních památek organizace UNESCO.

Ostatně Muzeum města Splitu, umístěné v paláci jednoho z nejvýznamnějších dalmatských šlechtických rodů - Papalićů, stojí za prohlídku i ve všech svých prostorách. V roce 1925 byl palác Papalićů, pokládaný právem za nejkrásnější goticko-renesanční palác ve Splitu částečně přeměněn v muzeum, ale teprve v r. 1946 zde město Split konečně našlo důstojné prostory pro své bohaté sbírky. Mezi nimi jsou např. cenné exponáty seznamující se životem a dílem největšího humanistického spisovatele a filosofa Marka Maruliće, galerie nejznámějšího splitského malíře 20. století Vidoviće, patřícího k předním chorvatským moderním výtvarníkům, dále knihovna, historické sbírky aj.

Muzeum města Splitu (Muzej grada Splita) je v létě otevřen v pracovní dny od 9 do 21 hod., v sobotu a v neděli od 10 do 13 hod. Vstupné pro dospělé je 10 kun. Děti, studenti a důchodci platí 5 kun. Informace: www.mgst.net.

Split
Split, nábřeží

Mohlo by vás zajímat