Rekordní počet návštěvníků národního parku Krka

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Rekordní počet…
Publikováno: 29.09.2005

Před několika dny uvítali v národním parku Krka s velkou slávou letošního 600 000. návštěvníka. Je to rekordní zvýšení návštěvnosti, nejvyšší od založení parku v r. 1985. Od roku 2003 stoupal počet návštěvníků každoročně asi o 50 tis.

Turisté oceňují v tomto nádherném koutu přírody, jehož páteř tvoří nejkrásnější krasová řeka v Chorvatsku - Krka, jedinečné přírodní partie s vodopády a slapy, jezery, kaňony a soutěskami, ale i mimořádné bohatství fauny i flory. Návštěvník tu může například obdivovat 860 rostlinných druhů a na 220 druhů z živočišné říše, s několika desítkami endemitů.

Nechybí tu však ani památky vytvořené lidskou rukou - staré kláštery, zříceniny hradů i rekonstruovaný starý vodní mlýn u hlavního vstupu do národního parku, který je nyní po rekonstrukci velmi zajímavým národopisným muzeem s exponáty přibližujícími těžký život obyvatelstva v tomto kdysi chudém, bohem zapomenutém kraji.

Správa parku předpokládá, že počet návštěvníků poroste stejným tempem i v dalších letech. Díky nové dálnici ze Záhřebu do Splitu mají nyní turisté snažší přístup do národního parku. Z dálnice odbočují exitem Šibenik nebo Skradin.

Informace: www.npkrka.hr


Mohlo by vás zajímat