Aktivity Turistického sdružení "Letohrádky Rijeky dubrovačky"

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Aktivity…
Publikováno: 12.09.2005

V kdysi romantické krajině krátkého povodí řeky Rijeka dubrovačka, zvané též Ombla, které je vlastně mořským zálivem, do něhož proudí vody mohutné krasové vyvěračky v jeho závěru, si v období pozdní renesance a baroka stavěla bohatá dubrovnická šlechta půvabné letohrádky a vily. Mnohé z nich dodnes patří k významným architektonickým památkám dubrovnického přímoří.Zdejší záliv je pozoruhodný zvláštním chladnějším mikroklimatem, což bylo právě důvodem, pro který byl dubrovnickými patricii vyhledáván jako příjemné místo v letních parných dnech.

Konec Dubrovnické republiky a postupné chudnutí a nakonec i vymření dubrovnické šlechty, jíž letohrádky patřily, znejistilo budoucnost těchto pozoruhodných staveb. Jejich největší ohrožení však přinesla překotná industrializace tohoto území ve 20. století a ruku v ruce s ní i stále stoupající dopravní provoz, pochopitelný především vzhledem k těsné blízkosti Dubrovníku.

K nejpěknějším letohrádkům, které se nacházejí v několika obcích v povodí řeky, patří vily šlechtických rodin Kabožićů-Bunićů, Božidarevićů, Gundulićů, Sorkočevićů, Getaldićů, Skočibuhů, Zamanjů, Gučetićů, Restićů a Gradićů.

Bohužel, mnohé letohrádky jsou ve špatném stavu. O jejich záchranu již několik let usiluje občanské sdružení "Letohrádky Rijeky dubrovačky" (Ljetnikovci Rijeke dubrovačke) v rámci své snahy o popularizaci povodí řeky a její přeměny z tranzitního místa motorizovaných návštěvníků ve stálou turistickou destinaci. Sdružení vydalo za přispění zdejších podnikatelů prospekt, ve kterém představuje tuto malebnou část Dubrovníka, její historii, kulturní památky a přírodní krásy. Na příjezdech k dubrovnickému mostu najdou turisté informační tabule s atraktivitami povodí Rijeky dubrovačky. Sdružení dále organizuje akce ke zlepšení životního prostředí a pořádá výstavy. Letos byla v Sorkočevićově letohrádku v komplexu ACI Mariny "Dubrovník" (Komolac) umístěna výstava umělecké fotografie, na níž významní domácí autoři přiblížily svými díly půvab a jedinečnost zdejších letohrádků. Sdružení má prezentaci také na internetu a její pomocí hledá investory ochotné vložit prostředky do rekonstrukce památek. Na stránkách je zvlášť zdůrazněno sídlo šlechtické rodiny Gučetićů (Gučetić-Zbutega-Lazarević) v místě zvaném Donji Obuljen, které je ve velmi ubohém stavu. Aktivnímu sdružení se jistě obnova podaří.

Informace: Turistické sdružení "Letohrádky Rijeky dubrovačky" (Turistička udruga "Ljetnikovci Rijeke dubrovačke")


Mohlo by vás zajímat