Nový způsob placení mýtného na Krckém mostě

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Nový způsob placení…
Publikováno: 04.07.2005

Od 1. července letošního roku se zjednodušuje vybírání mýtného na mostě z pevniny na ostrov Krk. Zatímco dosud se vybíralo mýtné (15 kun za osobní automobil) při cestě na ostrov a opět se stejná částka platila při návratu přes most na pevninu, tedy celkem 30 kun, bude se vybírat celá částka 30 kun najednou při cestě z pevniny na ostrov. Při návratu na pevninu se nebude platit nic.

Výrazně se tak zmenší fronty před mýtnicemi, k nimž zatím docházelo při vstupu na ostrov v nejvyšší sezóně. Všecny mýtnice budou nyní sloužit ve směru z pevniny na ostrov, což bude znamenat značně rychlejší odbavování cestujících. V opačném směru bude otevřen jeden výjezd, u kterého se nebude zastavovat.

Vzhledem k tomu, že se provoz na mostě neustále zvyšuje, lze toto opatření jen vítat. Od otevření mostu roste každoročně počet těch, kdo použili most, přibližně o 7 %. Od zprovoznění mostu přes něj přejely asi 3 milióny vozidel. Nejsilnější provoz byl zaznamenán 14. srpna minulého roku, kdy přes most v obou směrech přejelo v jednom dni 23 500 vozidel. Právě úprava způsobu vybírání mýtného by měla přispět k tomu, aby ani v letních návalech nedocházelo k delšímu čekání u mýtnic. Předpokládaná propustnost je 2000 vozidel za hodinu.

Nemáme informace o tom, jak byl vyřešen problém jednosměrného užití mostu pro ty, kteří se nechtějí stejným směrem vrátit. Jde o případy, kdy vozidlo jede přes most jen v jednom směru a k návratu pak použije trajekt (z přístavu Valbiska na ostrov Cres, z Bašky na Krku na ostrov Ráb). Jedná se prý pouze o 200 až 300 vozidel ročně.

Informace: Přehled poplatků na placených úsecích chorvatských komunikací


Mohlo by vás zajímat