Začíná se stavět nový trajektový přístav u Stonu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Začíná se stavět…
Publikováno: 11.03.2005

Ti, kdo chtějí navštívit kouzelný ostrov Mljet v jihodalmatských vodách, musí počítat s tím, že dostat se na něj z pevniny není právě nejjednodušší. Buď musí použít trajektovou linku z Dubrovníku do trajektového přístavu Sobra na Mljetu nebo sezónní trajektovou linku z Trsteniku na jižním pobřeží poloostrova Pelješac do Polače na Mljetu.

V prvním případě to znamená jet po Jadranské magistrále až do Dubrovníku a pak se několik hodin plavit na trajektu do Sobry na Mljetu.

Ve druhém případě se musí z Jadranské magistrály sice již u Stonu, ale pak pokračovat v cestě ne zvlášť rychlou silnicí poloostrovem Pelješac až do obce Janjina, za ní se odbočuje prudce klesající silnicí do obce a přístavu Trstenik na jižním pobřeží Pelješce k trajektu na Mljet.

Obě tyto varianty jsou však jak co do počtu kilometrů, tak i co do jízdního času náročné, zanedbatelné nejsou v souvislosti s tím ani finanční náklady na pohonné hmoty a na trajekt. Všechny okolnosti odrazují mnohé potenciální zájemce od cesty na Mljet.

Prapratno
V zátoce Prapratna je oblíbený kemp Prapratno

Vybudování nového trajektového přístaviště Prapratno v zátoce Prapratna (Uvala Prapratna), která se nachází 4 km od městečka Ston na jihozápad, nebude podle stavbařů příliš dlouhotrvající záležitostí: předpokládá se, že za necelých pět měsíců by mělo být přístaviště hotovo. Výstavba přístaviště byla zahájena 1. března a pracuje se i na nové silnici ze Stonu do Prapratna k přístavu. Bohužel, zahájení provozu trajektové linky z Prapratna do Sobry na Mljetu se plánuje až po sezóně. Důvodem je, že trajektové lodní řády na sezónu jsou už hotové a změny by byly velmi komplikované.

Toto nové spojení značně zkrátí a zrychlí cestu z Jadranské magistrály na Mljet. Kratší bude jak jízda autem do trajektového přístavu, tak i samotná plavba trajektem na trase dlouhé 5,5 nám. mil. Přinese to jistě i zvýšený zájem o tento ostrov, kterému se vzhledem k pověstem říká "Odysseův" a který patří k nejkrásnějším na Jadranu.


Mohlo by vás zajímat