Od 1.1.2005 se zvyšují poplatky za použití dálnice Záhřeb-Macelj a tunelu Učka

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Od 1.1.2005 se…
Publikováno: 03.01.2005

Motoristé, kteří letos budou cestovat od slovinsko-chorvatského hraničního přechodu Macelj do Záhřebu, musí počítat s tím, že za použití třicet kilometrů dlouhého dálničního úseku Krapina-Zaprešić zaplatí o pár kun více. Podle nového ceníku bude dálniční poplatek pro osobní automobily a motocykly (I. kategorie) činit 11 kun (místo původních 10 kun), pro osobní automobily s přívěsy a dodávky (II. kategorie) se zvyšuje na 17 kun (místo původních 15 kun), pro nákladní automobily a autobusy (II. kategorie) bude poplatek ve výši 28 kun (místo původních 25 kun) a pro kamiony (IV. kategorie) pak 44 kun (místo původních 40 kun).

K uvedené dálnici Záhřeb-Macelj je třeba dodat, že v loňském roce byla uzavřena smlouva na vybudování chybějících úseků této dálnice a jejich dokončení se plánuje na polovinu roku 2007. Dálnice bude dlouhá celkem 60 km.

Dalším objektem, za jehož použití se zvyšují poplatky, je tunel Učka. Tento tunel používají motoristé jedoucí z Rijeky na jihozápad do vnitrozemí Istrijského poloostrova směrem na Pulu. Za projetí tohoto více než pětikilometrového tunelu zaplatí řidič osobního automobilu a motocyklu (I. kategorie) 28 kun (místo původních 27 kun), řidič osobního automobilu s přívěsem nebo dodávky (II. kategorie) zaplatí 40 kun (místo původních 39 kun), pro nákladní automobily a autobusy (III. kategorie) bude poplatek ve výši 82 kun (místo původních 80 kun) a pro kamiony (IV. kategorie) pak 165 kun (místo původních 160 kun).

Výše uvedené změny jsou již zahrnuty v našich Informacích pro motoristy v části: Dálniční poplatky.

Pro informaci uvádíme charakteristiku jednotlivých kategorií vozidel:

  • I. kategorie: osobní automobily (vozidla se dvěma nápravami o výšce do 1,3 m, měřeno u první nápravy),
  • II. kategorie: osobní automobily s přívěsem a dodávky (vozidla se třemi nebo více nápravami o výšce do 1,3 m, měřeno u první nápravy, zahrnuje i dodávky),
  • III. kategorie: autobusy a nákladní automobily (vozidla se dvěma nebo třemi nápravami vyšší než 1,3 m, měřeno u první nápravy, zahrnuje dodávky s přívěsem),
  • IV. kategorie: kamiony (vozidla se čtyřmi nebo více nápravami vyšší než 1,3 m, měřeno u první nápravy).

Mohlo by vás zajímat