Konec divoké výstavby na nejkrásnějších místech pobřeží Jadranu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Konec divoké…
Publikováno: 22.10.2004

Chorvatská vláda vydala před nedávnem přísný zákaz nové bytové výstavby (včetně víkendových staveb) ve vzdálenosti 70 m od pobřežní čáry na dosud nezastavěných pobřežních lokalitách. Netýká se to tedy součástí dosavadních urbanistických lokalit.

Zákaz je obsažen v nařízení o ochraně pobřežního území, které vychází ze zákona o prostorovém řešení krajiny. Stanovené "chráněné pobřežní území" vláda již dříve definovala jako území zvláštního státního zájmu a představuje pás široký 1 000 m na pobřeží, 300 m v moři a všechny ostrovy.

Nové nařízení obsahuje i zákaz budování nových větrných elektráren v ochranném pásmu 1 000 m vyplývajícího z uvedeného zákona, s výjimkou těch, které jsou před dokončením (např. na Pagu), zákaz budování skládek odpadu, výstavba výrobních závodů, která nemají žádnou spojitost s mořem, otevírání nových kamenolomů blíž než 1 000 m od moře. Je zakázáno upravovat břehy navážkou.

S ohledem na uvedené rozhodnutí vlády, které má mimo jiné zabránit devastaci a zabetonování pobřeží, bude se pokračovat v odstraňování a likvidaci staveb, které byly postaveny bez povolení. Jejich dodatečná legalizace nepřipadá v úvahu.


Mohlo by vás zajímat