Cestování do Chorvatska s občanským průkazem

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Cestování do…
Publikováno: 04.08.2004

Začátkem května jsme v aktualitě informovali o schváleném nařízení Vlády Chorvatské republiky, podle kterého se od 1. června 2004 umožňuje českým občanům cestovat do Chorvatska pouze s občanským průkazem. Až 7. června Ministerstvo zahraničních věcí ČR potvrdilo tuto informaci na svých stránkách, a to červeně zvýrazněným textem: !!!Od 01.06.2004 mohou občané ČR cestovat do Chorvatska také na občanský průkaz!!! My jsme okamžitě v aktualitě uvedli odkaz na tuto stránku. Tato zpráva se objevila i v tisku. Za nedlouho si nám naši čtenáři začali stěžovat, že na této stránce MZV námi uvedená informace není. Zkrátka zmizela, a to beze slova vysvětlení či upozornění pro turisty ze strany MZV. Díky diskuznímu fóru jsme se dozvěděli o problémech s použitím občanských průkazů v Chorvatsku a v tom smyslu jsme také informovali v další aktualitě ze dne 8. července. Na stránkách MZV (ani Velvyslanectví ČR v Chorvatsku) v informacích pro vstup do Chorvatska nebyla a stále není ani zmínka o občanských průkazech. Nyní jsme byli upozorněni na sdělení MZV ze dne 20. července:

Pro upřesnění dosavadních zpráv a v zájmu informování české cestující veřejnosti a cestovních agentur MZV ČR sděluje, že Chorvatsko sice umožňuje přicestovat do země i na české občanské průkazy, jejich vzory však nemá k dispozici. Vedle toho občanský průkaz není ve smyslu českého právního řádu doposud cestovním dokladem určeným pro cestování do Chorvatska. Z obou těchto důvodů by čeští občané neměli prozatím cestovat do Chorvatska na občanské průkazy, nýbrž by měli používat cestovní pasy.

Je smutné, že se MZV vyjádřilo k této poměrně důležité problematice až téměř v polovině turistické sezóny a 50 dní poté, co Chorvatsko umožnilo turistům z ČR cestovat pouze s občanským průkazem.

Nicméně, mnoho lidí z Česka už strávilo svou dovolenou na Jadranu "pouze" s občanským průkazem a bylo by jistě zajímavé, kdyby své zkušenosti sdělili ostatním v diskuzním fóru.Mohlo by vás zajímat