OSTROV HVAR - Historie

Hvar je známý jako ostrov slunce, levandule, vynikajících vín a bohaté historie. Má desítky osamělých zátok, kde lze strávit dovolenou jako Robinson, i velmi rušná letoviska, která nabízejí všestranné vyžití od rána až do noci.

Chorvatsko... Místa... OSTROV HVAR ... Historie
  • Historie ostrova Hvar je velmi stará a pestrá.
  • Nejstarší nálezy pocházejí z doby 6000 až 5000 let př.n.l. (v mnoha jeskyních na ostrově, především v jeskyni Grapčeva špilja či spilja).
  • V prvním tisíciletí př.n.l. tu byli usazeni Ilyrové, kteří kolem 4. stol. př.n.l. museli bojovat s novými příchozími, s Řeky, o nadvládu nad ostrovem. Po Ilyrech tu zůstaly stopy v opevněných sídlech a pohřebních pahorcích.
  • Ionští Řekové zde založili nejprve kolonii Pharos (dnešní Stari Grad) - kolem roku 385 př.n.l., krátce nato Dimos (dnešní město Hvar). Bylo to brzy po založení kolonií na ostrovech Vis a Korčula. Z řeckého osídlení se tu zachovaly části zdiva, keramika, nápisy a další.
  • Na úrodném Starigradském polji, východně od města Stari Grad se dochoval se tu tzv. řecký ager, což je parcelace zemědělské půdy přistěhovalcům po kolonizaci ostrova Řeky před 2500 lety. Přidělené pozemky o stejné výměře byly od sebe oděleny suchými zídkami a cestami. Pro svou zachovalost je to mimořádná historická památka v celém Středomoří. V roce 2008 bylo Starigradské polje zapsáno do listiny světového kulturního dědictví organizace UNESCO (viz aktualita: Sedmá chorvatská památka na seznamu UNESCO).
  • Po dobytí ostrova Římany ve 2. stol. př.n.l. ztratil Hvar na významu. Vládcové se tu rychle střídali: Byzantinci, pirátští Neretvané, uhersko-chorvatští panovníci, bosenský vládce Tvrtko, hercegovský vévoda Hrvoje, ale nejdéle se tu udrželi Benátčané, od konce 13. stol. (se šedesátiletou přestávkou) do konce 18. stol. a také vtiskli sídlům na ostrově nejvýraznější pečeť.
  • Dobou největšího rozkvětu bylo 15. až 17. stol., které přineslo jak rozkvět písemnictví, tak i umění, zejména výtvarného, a architektury. Z té doby také pochází většina nejhodnotnějších památek minulosti; toto období také zformovalo obraz měst.
  • V dobách největšího ohrožení Turky byl ostrov sužován jejich nájezdy; rovněž jej decimovaly různé epidemie.
  • Po napoleonských válkách připadl Hvar Rakousku, které jej drželo do konce první světové války.
  • Italové jej sice v r. 1918 obsadili, ale museli jej podle rapallské smlouvy po třech letech zase vyklidit.
  • Od té doby je součástí Chorvatska, v rámci tehdejšího Království Srbů Chorvatů a Slovinců a pozdější Socialistické federativní republiky Jugoslávie.
  • Od roku 1993 je součástí samostatného Chorvatska.

Vaše hodnocení místa

122 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook