OSTROV KOLOČEP

Menší klidný ostrov leží jen půlhodinu plavby lodí od Dubrovníku. Nabízí krásné koupání na plážích i na romantickém skalnatém pobřeží, idylickou atmosféru a příjemné procházky lesy a olivovými háji.

Chorvatsko... Místa... OSTROV KOLOČEP

Koločep je nevelký ostrov (2,35 km2) ve skupině Elafitských ostrovů v jihodalmatském archipelagu, 3,5 nám.mil severozápadně od Dubrovníku. Z větších Elafitů je Dubrovníku nejblíž. Od Dubrovníku je oddělen úžinou Velika vrata, od Lopudu Lopudska vrata. Od pevniny jej dělí Koločepský průliv (Koločepski kanal).

Koločep
Ostrov Koločep, v pozadí dubrovnický přístav Gruž

Místní název ostrova stále hojně používaný je Kalamota (z řečtiny: kalos nictos = krásné noci).

Ostrov vyniká velmi mírným příjemným podnebím, má chráněnou polohou a krásnou mimořádně bohatou vegetací, přímořskou i subtropickou. Částečně je i zalesněn. Vzhledem ke svému geologickému složení nemá vodní zdroje.

Uprostřed ostrova, jehož nejvyšší bod je 125 m nad hladinou moře, se rozprostírá úrodné a chráněné krasové polje, kde se daří jižnímu ovoci, zelenině, mandloním, vinné révě a olivovníkům. Stále zůstává významným odvětvím rybolov. Kdysi bývala hlavním odvětvím mořeplavba, stavba lodí a v neposlední řadě lov korálů a jejich opracování. Zdejší lovci korálů byli známi svou dovedností v celém Středomoří. Provozovali své řemeslo od východu až na západ Středozemního moře. Vyhubením korálových kolonií ale skončil i tento způsob obživy.

Ostrov má asi 150 obyvatel. Po provedených změnách ve správním uspořádání je tu jen jedna obec, která se stejně jako ostrov nazývá Koločep. Má dvě části: hlavní, větší část zvanou Donje Čelo, a menší Gornje Čelo.

Ostrov, antická Calaphodia, byl již od 11. stol. součástí Dubrovnické republiky. Po loupežných nájezdech arabských pirátů, zejména po největším přepadení pod vedením Ulič-Aliji v r. 1571, byly vybudovány obranné věže na nejdůležitějších strategických místech. Jsou to tzv. torety (místně též turety).

Na ostrově je několik starých kostelíků, některé z nich jsou zpustlé; za prohlídku stojí např. kostel sv.Trojice (Sveto Trojstvo), do jehož zdi je vsazen vzácný starochorvatský pletencový ornament, dále v zátoce Raci kostel sv. Antonína Paduánského (Sveti Antun Padovanski) z 11. až 12. stol. Jsou to hodnotné ukázky starochorvatské architektury.

Ostrov je již po léta oblíbeným místem pro rekreaci zejména obyvatel Dubrovníku. Ubytování slouží jednak hotel Villas Koločep, jednak bohatá nabídka ubytování v soukromí ve všech místech na ostrově. Krásné koupání je v zátokách Čelo, Sapluni, Porat a dalších.

Ostrov má lodní spojení s Dubrovníkem.

Koločep je ostrov bez automobilového provozu (trajekty sem nejezdí), stejně jako sousední Lopud.


Prohlédněte si aktuální nabídky ubytování na ostrově Koločep.



Související články

Na ostrově Šipanu byl obnoven renesanční opevněný zámek
Torety - obranné věže na Elafitských ostrovech
Pomník Viktora Dyka na ostrově Lopud
Lokrum, nejpřitažlivější a nejnavštěvovanější ostrov v jižní Dalmácii
Pravidelnými lodními linkami na dubrovnické pláže
První hotel určený výhradně pro páry v Dalmácii
Elafitské ostrovy zvou k návštěvě


Fotogalerie (4)

Vaše hodnocení místa

1 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Sebastian Major

Na Koločepu jsem byl jen chvíli. Přesto na mě stihl zapůsobit spíše špatným dojmem. Hned po přistání a vylodění z lodě z Dubrovníku se objevíte u, tuším že, německého hotelu s bazénem a dalším luxusem, což trochu kazí tradiční Chorvatsko. Samozřejmě to také znamená velkou spoustu turistů. Pláž je sice písečná, ale zato docela špinavá. Pozitivem ostrova je například nemožnost vjezdu autem, což se mi zdá dobrý nápad, pokud se jedná o tak malý ostrůvek...

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook