Komiža - Památky

Komiža leží v široké zátoce, pod nejvyšším vrcholem ostrova Visu. Komiža byla jedním z nejvýznamnějších středisek rybolovu na Jadranu - připomíná to expozice rybářského muzea i široká nabídka rybích specialit místních vyhlášených restauracích.

Chorvatsko... Místa... Komiža ... Památky

Komiža je stará obec - první zmínky pocházejí z 12.století. Ve 13. stol. postavili benedidiktini na vyvýšenině nad obcí klášter sv. Mikuláše (Sveti Nikola), kterému se říká Muster (v místním dialektu klášter) - vévodí celému okolí. Kromě starého románského kostelíka, tvoří jádro kláštera velký pětilodní kostel ze 16.-17.stol. Klášter byl opevněn, dochovaly se dvě románské hranolové věže. Věž nad průčelím chrámu byla přeměněna ve zvonici. Každoročně na sv. Mikuláše (6. prosince), který je i Dnem města Komiža, probíhají velké oslavy, jejichž vyvrcholením je tradiční spálení staré lodí jako oběť svatému Mikuláši vyjadřující poděkování zdejších rybářů za ochranu (viz článek: Jak se slaví sv. Mikuláš na jadranském pobřeží).

Komiža
Komiža, palác Zankiů

V obci samé je nejpozoruhodnější renesanční mariánský kostel Gospa Gusarica (Panna Marie "Pirátka" - podle toho, že piráti,- gusari několikrát uloupili v minulosti zdejší vzácný mariánský obraz, ale ten se vždy zázračně zase vrátil). Kostel ze 16.-17.stol je zajímavý jak architektonický, tak i vybavením interiéru. Mj. jsou tu nejstarší varhany v Dalmácii (ze 17.stol.). Kostel stojí v těsné blízkosti moře na severozápadním okraji města.

Přístavu dominuje pevnost (kaštel) z konce 16. stol., ve které je instalováno rybářské muzeum. Zdejší mořeplavba má velmi starou tradici (podrobněji tematický článek: Rybářství a rybářské muzeum v Komiže na Visu). Proslulý je zdejší typ rybářské lodě zv. falkuša, devítimetrové plachetnice s 5 vesly, s níž se rybáři mohli vydat i na otevřené moře. Předposlední falkušu je možno vidět jako exponát v muzeu (podrobněji tematický článek: Falkuša).

Na náměstíčku Škor stojí třípatrový palác rodiny Zankiů (původně Zanchiů), místně zvaný Zankota pocházející z 1. poloviny 18. stol. Zankiové patřili k významným bohatým rodinám v Komiže; patřila jim mj. většina pozemků na ostrově Sveti Andrija - Svetac.

Vaše hodnocení místa

0 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook