Omiš - Památky

Malebné městečko ve skalách a oblíbené dalmátské letovisko přitahuje pozornost díky řece Cetině v úchvatné soutěsce, písečné pláži, starobylému centru i divoké pirátské minulosti. Různorodý terén si užijí adrenalinoví sportovci i rodiny s dětmi.

Chorvatsko... Místa... Omiš ... Památky

Pevnost Mirabela (Peovica)

  • Pevnost ve skalách nad městem postavili piráti ve 13. století (stáří pevnosti se odhaduje podle byzantské mince, kterou kdysi vhodil do základů jeden z pirátů).
  • Z Mirabely byl perfektní výhled. Piráti viděli každou loď na kilometry daleko a mohli ji pohodlně přepadnout. Mirabela sloužila samozřejmě také k obraně města. V pevnosti měli piráti i tajnou únikovou cestu, která jim umožňovala uprchnout před případnými dobyvateli.
  • Dnes jsou pozůstatky pirátské pevnosti dobře přístupné po schodech, které začínají vedle kostela sv. Michala (Sveti Mihovil). Na vyhlídku z hranolové věže ve skalách se platí vstupné.

Pevnost Fortica (Starigrad)

  • Na přelomu 15. a 16. století ji vybudovali Benátčané, kteří se bránili hlavně proti tureckým nájezdům. Fortica stojí ve výšce 311 m.
  • Sloužila nejen jako pozorovací stanoviště, ale také jako důmyslný úkryt v případě hrozícího bezprostředního nebezpečí.
  • Cesta k pevnosti vede z východní části města a trvá přibližně hodinu. Při vstupu do pevnosti se platí vstupné.
  • Z pevnosti je dobře viditelná zeď na mořském dně při ústí Cetiny, která zabraňovala větším (cizím) lodím vjezd do přístavu.

Další památky

  • Kostel sv. Petra (Petrova crkva): nejstarší chorvatská památka v Omiši, malá raně románská stavba s byzantskými prvky pochází z 11. století. Nachází se v lokalitě Priko na pravém břehu při ústí řeky Cetiny.
  • Mostina: důmyslná podvodní zeď ze 13. století měla tajný průjezd upravený na míru pirátským lodím (sagitty), ostatní lodě neměly šanci projet a padly do pasti.
  • Dům šťastného člověka (Kuća sretnog čovjeka): renesanční stavba ze 16. století pojmenována podle nápisu v průčelí domu: "Děkuji ti, bože, že jsem žil na tomto světě." Kuchyň domu se nachází atypicky až v nejvyšším patře, což dům při požáru chránilo před úplným shořením. Oheň totiž vznikal nejčastěji v kuchyni a šířil se do horních pater.
  • Ilyrský seminář (Ilyrsko sjemenište): na troskách zničeného benediktýnského kláštera postavili v 16. století františkáni klášter nový a zřídili v něm školu pro budoucí kněze. Původně se zde psalo hlaholicí. Seminář zanikl až v roce 1879.
  • Kostel sv. Ducha a kostel sv. Roka: sakrální renesanční stavby ze 16. století.
  • Kostel sv. Eufemiie: raně křesťanský kostel s polokruhovou apsidou z přelomu 5. a 6. století. Dochovaly se pouze zbytky.
  • Farní kostel sv. Michala (Sveti Mihovil): raně barokní kostel postavený v první polovině 17. století na starších základech. Uvnitř se nachází bohatě zdobený kamenný oltář, socha sv. Michala, erb Omiše a další cennosti.
  • Východní městská brána a věž Turjun: obojí bylo součástí opevnění vystavěné Benátčany na počátku 17. století. Město bylo ze tří stran chráněno hradbami.
  • Vlastní střed města tvoří hlavní náměstí, piazza, rozkládající se mezi západní a východní městskou branou.
  • Hlavní ulice byla po staletí tzv. Fošal (na místě někdejšího příkopu), je však současně i hlavní tranzitní silnicí (obchvat města není), a tak se běžný každodenní život přenesl do sousední, resp. rovnoběžné ulice Kneza Kačića, lépe uličky kypící životem, s kavárnami, restauracemi, obchody.

Vaše hodnocení místa

133 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Tomáš Klapetek

Super dovolená v Omiši , hlavně sjezdy na raftech po řece Cetině

Tomáš Matonoha

Omiš a okolí nádherné včetně cyklistických výletů a skal pro lezení.

Radka Šprochová

Omiš již dávno nepatří mezi poklidná místa. Vrátili jsme se zde po 8mi letech a z malebného místa, které jsme znali je jedno obrovské tržiště plné polských turistů. Cesty,chodníky, pláže i obchůdky jsou přeplněné. Nejen pláže v Omiši, ale také pláže v okolí Mimice, Čelina jsou plné polských turistů, kteří se opíjí přímo na plážích a večer dělají neskutečný rachot a "bordel". Do 30.6. to ještě bylo únosné, ale od 1.7. invaze poláků nabrala na intenzitě a jejich nechutné hlasité projevy i při koupání v moři odrazovala většinu lidí na pláži. Obrovské zklamání, do Omiše se již vracet nebudeme. ( pobyt 20.6-5.7. 2018 Omiš + Čelina )

Lucia Hudecová

Krásne mesto Omiš, pekné pláže. Vlieva sa tu do mora rieka Cetina. Dá sa ísť na výlet raftom na Cetinu (my sme nemali odvahu :D ) Inak relatívne pokojné miesto aj v noci, boli sme koncom sezóny aj s deťmi.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook