Téměř neznámý přírodní fenomén - lunské olivové háje na ostrově Pagu

Chorvatsko... Články ... Témata ... Téměř neznámý…
Publikováno: 16.01.2014
16.1.2014

Málokdo ví, že na poloostrově Lun, nejsevernějším výběžku ostrova Pagu, se nachází největší olivový háj v Chorvatsku. Na nepříliš velké ploše 24 hektarů tu roste a dodnes bohatě plodí na 80 000 olivovníků.

Lun
Poloostrov Lun a zátoka Stara Novalja

Na Lunu rostou plané olivovníky (divlja maslina, olea oleaster), které se tu samy vysemenily. Jedná se o druh, jenž se používal především jako opylovač, protože neměl jiný hospodářský užitek. Plané olivovníky jako běžná součást lesních porostů rodí plody velké jen jako kuličky pepře. Aby dávaly úrodu drahocenných oliv, museli dávní předkové zdejších zemědělců naroubovat na tyto divoce rostoucí stromy ušlechtilou odrůdu "oblicu". Museli to však provádět výš než obvykle, aby nově rašící větve neohryzaly volně se pasoucí ovce. Po mnoha staletích se z nich staly monumentální košaté stromy vysoké až 8 metrů. Rostou ve zdejším neúrodném krasu, proplétají se s kamenem a bojují s nepřízní osudu. Formoval je jak člověk, tak příroda. Díky složitým klimatickým podmínkám, hlavně silnému větru zvanému bura, jsou silné kmeny se staletým reliéfem pokrouceny do bizarních, takřka neuvěřitelných tvarů. O tom, co všechno mohou olivovníky připomínat a jak poeticky mohou působit, svědčí fotogalerie: Lunjske masline.

Olivovník
Starý olivovník

Vědělo se, že jsou lunské olivovníky hodně staré, některé přes 1000 let, ale všechny údaje byly jen odhady na základě tloušťky jejich kmene. Asi tisícovku těch nejstarších lze najít v jihozápadní části poloostrova. Několik stromů podrobili odborníci z Vysoké školy lesnické v Karlovci důkladné analýze, zabývající se mimo jiné stářím olivovníků a jejich původem. Výsledek průzkumu překvapil i odbornou veřejnost: nejstarší zaznamenaný exemplář je starý 1600 let. Na obejmutí jeho kmene je třeba šest dospělých osob. Místní však říkají, že jsou tu ještě mnohem starší stromy, které může obejmout najednou devět lidí. Každopádně bude zkoumání lunských olivovníků dále pokračovat.

Lunské olivové háje jsou světovým přírodním fenoménem. Podobných míst, kde roste na malém teritoriu tolik olivovníků starších než tisíc let, se najde na zeměkouli jen několik – kromě Lunu ještě v Izraeli a v Řecku. Ale ten lunský olivový háj je však předčí genetickou čistotou planých olivovníků. Nikde jinde se jich nezachovalo tolik v jejich přírodním prostředí. Ve Středomoří se nacházejí i mnohem starší exempláře olivovníků, ale ty vznikly množením z výhonků z kořenů, nikoli ze semen, jako v případě Lunu.

Část lunských olivovníků byla již v roce 1963 byla vyhlášena chráněnou botanickou rezervací. Tvoří ji skupina asi 1500 původních, tedy planých olivovníků. Od ostatních se liší menším vzrůstem a rovnými, tenkými větvemi.

Je velmi překvapivé, že informovanost o tomto mimořádném přírodním jevu a jeho prezentace byla po dlouhá desetiletí nulová. První vlaštovkou se stalo vyznačení tříkilometrové naučné stezky a postavení několika skromných ukazatelů, která iniciovali místní mladí nadšenci v roce 2007. Také se vyslovili pro nutnost chránit olivové háje a nedovolit, aby jednotlivé olivovníky byly nešetrnými zásahy devastovány. Toto jedinečné území se tak dočkalo prvních informací pro turisty, kteří konečně mohli zjistit, jakou raritu mají vlastně před sebou.

Olivy
Olivy

Konečně v roce 2010 se začal realizovat společný projekt města Novalje a zdejšího turistického sdružení pod názvem "Lunské olivové háje" (Vrtovi lunjskih maslina), jehož cílem bylo kromě ochrany přírodních a kulturních hodnot především zpřístupnění této jedinečné lokality a její propagace. Na financování projektu v hodnotě půl milionu euro se podílela z větší části Evropská unie (v rámci programu IPA IIIc). Nyní mohou turisté získat veškeré informaci v nově postavené recepci, mají k dispozici síť makadamových cest o délce 7 kilometrů, mohou se rozhodnout, zda půjdou pěšky, nebo využijí dva elektromobily, každý pro sedm osob. Jsou tu instalovány informační tabule, které upozorňují na některé obzvláštní rarity. V neposlední řadě byly vydány tištěné materiály a vytvořena webová prezentace.

Olivovník
Osamělý olivovník

Součástí projektu je i valorizace zdejšího turistického produktu – olivového oleje. Majitelé zdejších olivovníků, kteří již v minulosti vytvořili Družstvo lunských pěstitelů oliv (Zadruga lunjskih maslinara), produkují ročně 70 000 litrů velmi kvalitního olivového oleje. Pochvalují se, jak několik set let staré stromy stále skvěle rodí: z jednoho stromu získají více než 300 kilogramů oliv, z nichž vyrobí přibližně 30 litrů oleje. Olivovníky samozřejmě vyžadují pravidelnou péči, prořezávání a ani vlastní sklizeň není jednoduchá – používají se tu žebříky dlouhé až šest metrů. Své produkty mohou nyní nabízet turistům v kamenných stáncích, které byly postaveny v rámci projektu.

Družstvo lunských pěstitelů oliv organizuje již od roku 2005 zajímavou manifestaci „Lunjska maslinada“, která má na programu odborné přednášky a degustace nejlepších olejů z Lunu, Pagu a okolních ostrovů. Současně přispívá k propagaci jak Lunu, tak i jeho nejvýznamnějšího produktu, a současně k šíření povědomí turistů o výjimečné přírodní zvláštnosti, kterou stojí zato navštívit.

Více infromací najdete na oficiálních stránkách projektu: Vrtovi lunjskih maslina - www.vlm.com.hr.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat