Jaký bude osud jedné z nejpěknějších pláží v Kvarnerském zálivu?

Chorvatsko... Články ... Témata ... Jaký bude osud…
Publikováno: 04.05.2006
4.5.2006

Jedná se o známou krásnou pláž v letovisku Mošćenička Draga, které leží 13 km jižně od Opatije. Tuto širokou oblázkovou pláž v půvabném oblouku stejnojmenné zátoky neohrožuje tentokrát člověk, ale sama příroda. I když jde o působení přírodních sil, je však pravým viníkem opět člověk, který narušil přírodní rovnováhu a zastavil přirozený pohyb přívalových mořských vln, které po tisíciletí nanášely oblázky na pobřeží. Ty pak bura a vlny roznášely po celé pláži.

Mošćenička Draga
Mošćenička Draga

Již začátkem minulého století byl totiž položen základ dnešních problémů: v příliš těsné blízkosti pláže bylo postaveno několik domů, byla vybudována silnice s betonovým povrchem vedoucí na sousední pláž Sveti Ivan jižně od Mošćeničky Dragy, byla vybudována pobřežní zídka a přístaviště, obě těsně navazující na pláž. Důsledkem je, že vlny, které při vlnobití dosahují až k pobřežní zdi, odnášejí s sebou při návratu zpět do moře část oblázků pláže. A naopak sebou přinášejí jen listí a smetí, které se hromadí na konci pláže, u pobřežní zdi.

Aby pláž zůstala zachována v rozsahu a podobě, jak ji návštěvníci znajíí, musí se každoročně doplňovat novými navezenými oblázky. Že nejde o záležitost jednoduchou dosvědčují údaje o tom, kolik jich bylo v posledních letech nutné každoročně dovézt a doplnit jimi devastovanou pláž. Každoročně se na pláž naváželo 200 až 700 m3 oblázků. Ty se navážely z vnitrozemského říčního kaňonu u osady Sučići pod Malou Učkou. Dosud největší množství, které bylo třeba navézt, bylo 1300 m3 oblázků začátkem devadesátých let minulého století, avšak podle zpracovaných odborných studií bude v budoucnosti třeba doplňovat ještě mnohem větší množství. Důkazem jsou údaje z přípravy na letošní turistickou sezónu: rekordních 2500 m3 oblázků navezených na pláž.

Situace je o to komplikovanější, že na část této pláže nelze další materiál navážet z pevniny, nýbrž jen z mořské strany, takže oblázky se musejí přeložit na čluny. Celá procedura se musí provádět na podzim, aby moře mohlo v průběhu zimních měsíců očistit a rozprostřít navezený materiál po celé pláži.

První sanační projekt byl vypracován v r. 1985. Právě na jeho základě se nyní každý rok doplňují oblázky na pláž. Nyní se připravuje monitoring pohybu oblázků, který by měl přispět k vypracování nového projektu sanace. Současně bude třeba řešit stejné problémy i na sousední pláži Sveti Ivan.


Mohlo by vás zajímat