www.chorvatsko.czHlavní stránka »  Tematické články » Kamačnik - příjemná zastávka při dálnici Záhřeb – Rijeka

Vysílání       Radiožurnálu
Počasí

Aktuality

Tematické       články

Odkazy

Lodní doprava
Reklama
Kamačnik - příjemná zastávka při dálnici Záhřeb – Rijeka

7.10.2014
Vrbovsko
Vrbovsko

Pokud si chcete na pár hodin odpočinout při cestě po dálnici ze Záhřebu do Rijeky a udělat si malý výlet do horské krajiny Gorského kotaru, zkuste Kamačnik. Stačí sjet z dálnice v exitu Vrbovsko do stejnojmenného městečka a horského střediska, kde už jsou pak ukazatele na blízký Kamačnik.

A čím je vlastně toto výletní místo tak přitažlivé? Do turistického povědomí se Kamačnik dostal díky svému divokému a romantickému kaňonu na stejnojmenné říčce. Nachází se v oblasti masivu Velika Kapela, v jehož skalnatém podloží si říčka musela probít svůj další tok. Tok Kamačniku je krátký, jen 3 kilometry od vyvěračky k jeho soutoku s řekou Dobrou, na níž pak leží Vrbovsko. Typická krasová vyvěračka Kamačniku, vytvářející malé jezírko, je zásobovaná vodou ze zatopeného jeskynního kanálu – hloubka vyvěračky dosahuje více než 400 metrů. Skalnatým kaňonem dlouhým 3 kilometry prochází turistická stezka, částečně vedoucí po dřevěných lávkách a můstcích, postavených v roce 1961 nad zpěněným tokem. Cesta soutěskou není nijak namáhavá a celý zdejší přírodní rámec včetně lesů táhnoucích se do nedohledna přispívá k opravdovému osvěžení a relaxaci.

Kamačnik
Kamačnik

Samotné výletní místo při ústí říčky Kamačniku do Dobry prošlo v poslední době velkými proměnami, především jeho výletní restaurace. Tento dosud zanedbaný objekt byl obnoven a nabízí turistům nejrůznější služby, od kvalitní domácí kuchyně (především tu připravují čerstvé pstruhy a další speciality Gorského kotaru) po příjemný pobyt na dvou terasách a piknikových místech s možností grilování.

Za vstup do kaňonu – chráněné přírodní památky se vybírá vstupné 15 kun na osobu.


Parkoviště se nachází přímo u výletní restaurace.


Zdroj informací:
mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2016 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová

Foto převzato z materiálů Chorvatského turistického sdružení
www.htz.hr
www.htz.hr