www.chorvatsko.cz


Hlavní stránka » Severní Dalmácie » Vodice


n.p. Paklenica

Starigrad

Novigrad

Nin

Zaton

Petrčane

Zadar

Sukošan

Sv. Filip i Jakov

Biograd n. m.

Crvena Luka

Pakoštane

Vranské jezero

Pirovac

Tribunj

Vodice

Šibenik

Solaris

Primošten
Výlety

Ravni Kotari a       jv. Velebit

Velebit

Řeka Krka

Vodice

Vodice
Vodice

Město (5 tis. obyv.) se silným zemědělským zázemím, přístav, oblíbené velké rušné letovisko s četnými sportovními zábavními a společenskými možnostmi. Leží 11 km severozápadně od Šibeniku, při Jadranské magistrále. Díky hojnosti vodních pramenů tu roste bohatá vegetace. Zdejší palmy jsou ozdobou nábřeží, které patří k nejpěknějším v Severní Dalmácii.

Vodice mají dvě hotelová střediska: jedno na zalesněném poloostrůvku Punta, druhé kolem hotelů> Imperial a Olympia. Podél pobřeží vede příjemná promenáda, na západ do Tribunje, na východ do Srimy.

Vodice
Vodice, nábřeží


Památky

Vodice
Vodice, Čarićova věž

Město bylo vybudováno a dobře opevněno tak, že poskytovalo obyvatelstvu poměrně bezpečné útočiště před Turky. Z celého opevnění se však zachovala jen třípatrová obranná Čarićova věž (Čarićev toranj, též Čorićev toranj) ze 16.stol., stojící dnes v centru města, blízko barokního farního kostela Nalezení sv.Kříže (Našašća sv. Križa) z poloviny 18. stol.

Na západním okraji Vodic, směrem na Tribunj, stojí gotický kostel sv. Kříže (Sv. Križ) který původně sloužil jako farní, později jako hřbitovní. Pochází ze 17. stol.Koupání

Vodice
Vodice, pláže v okolí hotelu Punta

Nejznámější pláž, tzv. Modrá (Plava plaža) je oblázková, velmi pěkně upravena, táhne v délce 4 km směrem od hotelu Punta k západu až do Tribunje. Byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou (viz aktualita: Ocenění pro pláže a jachtařské přístavy - mariny "Modré vlajky 2015"). U hotelů Olympia a Imperial jsou pláže z drobných oblázků, doplněné betonovými platy. Je tu dobře postaráno i o zábavu a sportovní vyžití (tobogán, sportoviště a plážové zábavní atrakce). Pláže se pozvolna svažují do moře, vhodné i pro děti. Jsou převážně stíněné borovým lesem. Další "Modrou vlajku" získala pláž Srima ve stejnojmenné osadě, která leží 2 km jihovýchodně od centra města.

Vodice
Vodice, pláž u hotelu Olympia


Sport

Vodice nabízí bohaté sportovní vyžití: potápění (potápěčská škola), windsurfing (škola windsurfingu), jachting (marina Vodice), vodní lyže a skútry, tenis (tenisové areály), fotbal, volejbal, basketbal, stolní tenis, minigolf. Tobogan na pláži. Cyklistické stezky do okolí.

Vodice
Vodice, marina


Zábava a kultura

Vodice jsou velmi živé zábavní středisko s více než stovkou pohostinských podniků všeho druhu (konoby, kavárny, restaurace, plážové a noční bary). Nejproslulejší zábavní podnik je hudební klub Hacienda s bohatým programem (www.hacienda.hr), 2 km od centra města. Oblibu zejména u mladých si získaly dva plážové bary Hookah: jeden je na pláži Hangar u hotelu Olympie a druhý na Modré pláži u hotelu Punta, kde se v sezóně pořádají různé party a hostují Dj´s. Z dalších oblíbených nočních klubů je to např. Opium nebo Makina Exit.

Za návštěvu stojí Akvárium a muzeum námořní tradice (Akvarij i muzej pomorske tradicije), nachází se přímo na nábřeží.

Aktualita: Výběr z kulturních a zábavních akcí na Jadranu v roce 2015.

Vodice
Vodice, noční nábřeží

Velká lidová zábava Vodická slavnost (Vodička fešta) probíhá začátkem srpna, Vodické hry (Vodičke igre) v první polovině srpna, slavnost P. Marie Karmelské 16. července.

V sezóně se konají koncerty vážné hudby (v kostele sv. Kříže (Sv. Križ), výstavy (stálé galerie, v kostele sv. Kříže), promenádní koncerty apod.

V červenci 2006 bylo na nábřeží otevřeno Muzeum námořní tradice a akvárium (viz aktualita: Nové akvárium a námořní muzeum v letovisku Vodice).Ubytování

Hotelový komplex Punta se nachází v západní části letoviska Vodice, na východní straně jsou hotely Olympia a Imperial, také stejnojmenný kemp. Široká nabídka ubytování v soukromí. Je tu i mládežnický hotel - hostel (Hostel Vodice Inn).

Vodice
Vodice, hotel Olympia v popředí, vzadu hotel Punta
Hotely:

Olympia Punta A Punta B Imperial
depand. Flora/Madera Vila Regina Duje
(Vodice-Srima)
Orion
Kristina Nikola Villas Imperial Dalmatino
Plavi Jadran Bili kamen Villa Radin


Apartmány:

mobilní domky
Vodice
vily Matilde
(Vodice-Srima)
Kruno
(Vodice-Srima)
Tihomir
(Vodice-Srima)
Mile
(Vodice-Srima)
Klaudio
(Vodice-Srima)


Kempy:

Imperial
Výlety

 • malebná rybářská vesnice Tribunj
 • Šibenik 11 km a národní park Krka 25 km
 • výlet lodí blízké ostrovy Prvić a Tijat či o něco vzdálenější Žirje, Kaprije a Zlarin
 • jedno z východisek výletů na Kornatské ostrovy (17 nám. mil) nebo do zátoky Telašćica na ostrově Dugi otok (individuální i organizované)
 • do Tisna a přes most na ostrov Murter
 • blízké obce Brodarica, Žaborić a Grebaštica (na jihovýchod od Vodic) se navštěvují jako skromná klidná malá letoviska s ubytováním v soukromí a s pěknými oblázkovými plážemi, malý ostrůvek Krapanj v těsné blízkosti Brodarice je proslulý lovem mořských hub (muzeum)
 • Vycházka na kopec Okit (133 m n. m.) po cyklistické stezce vedoucí na sever od letoviska; asi 1 hod 15 min. Z vrcholku je velmi pěkný výhled: na moře blízké i hodně vzdálené ostrovy, stejně jako na zelenou pahorkatinu vnitrozemí. Na Okitu je kostel Matky Boží Karmelské (Gospa od Karmela).Ten starý, ze 17. stol., utrpěl ve všech válkách značné škody, ale vždy byl obnoven. Při srbské agresi začátkem 90. let minulého století byl prakticky úplně zničen, takže je vlastně nově postaven.
  Cesta na Okit vede kolem několika kapliček a božích muk, opravených po poslední válce. Pokud se z Okitu pokračuje ještě asi 30 minut severovýchodním směrem, dojde se k místní zvláštnosti zvané Rašina bunja. Jde o charakteristickou jednoduchou stavbu stejného typu, jaké si již před několika tisíci lety budovali obyvatelé této části Středomoří, ilyrští Liburnové. Bunje jsou nízké stavby většinou kruhového půdorysu, stavěné z lomového kamene na sucho, bez malty, včetně stejného zastřešení. Bunje sloužily jednak jako příbytky lidí, jednak jako útulek pro domácí zvířectvo. Zdejší bunje jsou však opravdovou zvláštností. Je to vlastně soustava dvou větších a dvou menších domečků. Ty větší jsou vzájemně propojeny. Ten domeček, ve kterém bylo ohniště, sloužil jako kuchyň a jako obytná místnost, sousední byla ložnice. Malé bunje byly pro dobytek. Bunje byly běžně obývány až do 13. stol., dnes slouží jako příležitostný úkryt před nepohodou a na polnohospodářské nářadí.
  Právě v přilehlém vnitrozemí mezi Šibenikem a Zadarem se jich dochoval větší počet (např. jsou pár minut od Rašiny bunje jihozápadním směrem). Nejsou ale výjimkami ani na dalších místech jaderského přímoří.
 • Prohlídka bunjí je možná i při dalším výletu z Vodic na lokalitě Stari brig, který lze spojit s návštěvou kostelíka sv. Eliáše (Sveti Ilija Prorok) ze 13. stol. (sverovýchodně od Vodic, po lokální silnicie asi 2 hod.). Otevřen je jen na svátek sv. Eliáše 20. srpna - slavné bohoslužby. Od zdejších bunjí je to asi 30 min.
 • Vykopávky římského sídla Arauzona (viz článek: Cenná archeologické lokalita u letoviska Vodice - 10 km severně.
 • Vycházka k významné archeologické lokalitě Prižba. Chodí se k ní přes jihovýchodní část Vodic zvanou Srima a odtud se jde po lokální silnici směrem k místu zvanému Gornja Srima, kde se odbočuje na místní cestu do Prižby. Zde je zakonzervovaný pozdně antický archeologický monumentální komplex dvou bazilik a dalších přilehlých prostor (ze 6. stol.). Částečně je rekonstruován strop jižní baziliky a jeho fresky, dále oltářní přepážky a některé další části. Nálezy antických hrobů a architektonických úlomků. Celkem asi 2 hod. z Vodic.

mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2016 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
foto z archivu CK Vítkovice Tours