www.chorvatsko.cz


Hlavní stránka » Západoistrijské přímoří » VrsarKanegra

Savudrija

Umag

Novigrad

Tar

Poreč

Funtana

Vrsar

Limský záliv

Rovinj

Barbariga

Fažana

Pula

Banjole

Premantura

Pomer

Medulin

Zápaodistrijské       ostrovy
Výlety

vnitrozemí Istrie
A - L


vnitrozemí Istrie
M - P


vnitrozemí Istrie
P - Ž


Slovinsko

Plánek aglomerace:   Poreč - Funtana, Vrsar (176kB)

Vrsar

Vrsar
Vrsar

Malé zemědělské a rybářské městečko (1 700 obyv.), malý přístav, významné letovisko s velkou ubytovací kapacitou. Rozkládá se 3 km od severozápadního okraje Limského zálivu (Limski zaljev). Před pobřežím je téměř dvě desítky malých neobydlených ostrůvků a útesů, před vlastním vrsarským letoviskem je ostrůvek Koversada. Vrsar vyniká velmi bohatými lesy a velmi členitým romantickým pobřežím. Díky svým přírodním podmínkám patří k nejpříjemnějším letoviskům oblasti.

Na okraji Vrsaru je třetí největší evropské naturistické středisko Koversada (podrobněji viz naturistické kempy).

Vrsar
Vrsar od jihu


Historie a památky

Velmi staré sídliště (antické vykopávky), opět však ožilo až jako biskupské sídlo ve 12. stol.

Starobylé městečko se středověkou spletí ulic a uliček je terasovitě rozloženo na pahorku s dominantou zámku (kaštel), který byl letním sídlem vrsarských biskupů, převážně z rodu Vergottiniů. Zámek je dnes zchátralý. Pozůstatky městského opevnění většinou včleněny do domovních průčelí, zůstaly však obě městské brány, hlavní a západní.

Vrsar
Vrsar

Barokní kostel sv. Antonína (Sveti Antun) z 18. stol má klenutou vnější předsíň, místně zvanou lopica, která je typická pro některé istrijské sakrální stavby. Mariánský kostel (Sveta Maria od mora) z 12. stol. na kopci patří k předním románským stavbám v Istrii. Tam, kde byla u pobřeží na úpatí kopce nejstarší část města, byly nalezeny zbytky starokřesťanského kostela s nartexem s krásnou podlahovou mozaikou ze 4. stol. (tyto náloezy na dvorku jednoho domu, mají být v blízké době zpřístupněny). Kostel sv. Fosky (Sveta Foška) ze 17. stol. slouží dnes jako koncertní síň.

Na poloostrově Montraker jsou staré kamenolomy zčásti obnoveny a každým rokem (srpen, září) se zde koná mezinárodní sochařská škola Montraker pro mladé sochaře, kteří tu tvoří za velmi výhodných podmínek a pod dohledem významných umělců. Vytvořená díla zdobí veřejná prostranství Vrsaru.

Na ostrůvcích kolem Vrsaru se za Římanů též těžil kámen, dnes jsou však tyto kamenolomy opuštěné. Někteří badatelé jsou toho názoru, že monolit, který v Theodorichově mauzoleu v italské Ravenně kryje jeho hrobku, pochází z lomu na ostrůvku Svatý Jiří (Sveti Juraj). Monolit - mohutná deska má hmotnost 230 tun. Podle jiných historiků pochází tento monolit s lomu v Poreči.

Na jižní straně Montrakeru jsou pozůstatky římského přístavního skladiště.

U severněji ležícího letoviska Funtana zbytky zdiva římských vil.

U kempu Valkanela (severním směrem) park soch jednoho z nejvýznamnějších současných chorvatských sochařů, Dušana Džamonji - sochy a repliky velkých monumentálních děl na ploše 10 hektarů. Umělec má ve Vrsaru ateliér a letní sídlo.

Vrsar
Vrsar, naturistické středisko Koversada


Koupání

Vrsar má velmi dobré možnosti. Na pěkně upravených plážích jsou oblázky, štěrk a kameny, skalní plotny, doplněné betonovými deskami a travnatými plochami na slunění. Návštěvníci vyhledávají i koupání na některém z blízkých členitých a zalesněných ostrůvků (doprava místními najatými čluny, které odpoledne zase rekreanty odvážejí, též je možno najmout si člun na delší dobu).

Vrsar
Vrsar, pláž kempu Valkanela

Z pláží ve Vrsaru byly vyznamenány tzv. Modrou vlajkou (viz aktualita: Ocenění pro pláže a jachtařské přístavy - mariny "Modré vlajky 2015") tyto pláže: pláž autokempů Valkanela a Porto Sole, pláž Vala, pláž hotelového komplexu Belvedere a pláž naturistického střediska Koversada.Sport

Výborné podmínky má Vrsar i pro vodní sporty - windsurfing, vodní lyže, potápění (potápěčské centrum u hotelu Petalon), sportovní rybolov. Lze hrát tenis, malou kopanou, volejbal (i plážový), minigolf. kuželky, stolní tenis. Je tu víceúčelové hřiště. Lze jezdit na koni, vypůjčit si horské kolo a vydat se na cyklostezky (viz Cyklistické stezky v Istrii). Z místního sportovního letiště Crljenka je možno provozovat i letecké sporty, jako paragliding ap. Organizují se odtud i vyhlídkové lety nad pobřežím. Půjčovny sportovních potřeb.

Vrsar
Vrsar, sportovní centrum u hotelového
komplexu Belvedere


Zábava

V průběhu sezóny sekonají různé lidové slavnosti, soutěže, hry, velké taneční zábavy, diskotéky, show, promenádní koncerty. Vrsar má mnoho přitažlivých gastronomických zařízení. Další možnosti: Z nabídky kulturních, zábavních a sportovních akcí v Istrii v sezóně 2015.

V červnu roku 2014 byl otevřen velký aquapark nedaleko Novigradu: Istrie má první aquapark v Chorvatsku.

Vrsar
Vrsar, noční život

V sousední Koversadě se několikrát za sezónu koná velmi oblíbený Den Koversady (Dan Koversade) s celodenním zábavným programem, vrcholícím volbou Miss Koversady.Kultura

Hlavní letní kulturní akcí je vrsarské kulturní léto, v jehož rámci se konají koncerty klasické hudby v některém z místních kostelů.

Působivý park plastik světově proslulého chorvatského sochaře Dušana Džamonji (Park skulptura Dušana Džamonje), který měl velký úspěch se svou výstavou v Praze na Václavském náměstí v roce 2000, je možno navštívit ve Valkanele, při umělcově letním sídle a ateliéru. Park se nachází na okraji Vrsau směrem na Funtanu. Otevřeno: duben-říjen, 9-11 hod, 17-20 hod, kromě pondělí. Dušan Džamonja zemřel v lednu 2009.Ubytování

Vrsar nabízí ubytování v hotelech, apartmánech a kempech. Nabídka soukromého ubytování je poměrně veliká. Celý komplex Koversada je vyhrazen naturistům (viz Naturismus a naturistické kempy). Součástí vrsarské aglomerace je i severně položený kemp Valkanela. Do ubytovací kapacity Vrsaru bývá někdy zahrnována i sousední Funtana.

Vrsar
Vrsar, bungalovy Petalon a kemp Porto Sole
Hotely:

bung. Petalon bung. Belvedere bung. Koversada
(naturist.)
Pineta
Koversada Villas
(naturist.)


Apartmány:

Belvedere mobilní domky
Valkanela
Koversada Riva
Petalon


Kempy:

Valkanela Orsera (býv. Turist) Porto Sole Koversada (FKK)

Vrsar
Vrsar, hotelový komplex BelvedereVýlety

Vrsar
Limský záliv
  • Limský záliv, lodní výlet jižním směrem se obvykle spojuje s návštěvou rybí restaurace na východním konci Limského zálivu a s ochutnáním především plodů moře
  • městečko Kanfanar 21 km jihovýchodním směrem, s vycházkou ke zříceninám opuštěného středověkého městečka Dvograd (4 km pěšky)
  • Rovinj 31 km
  • vycházka na poloostrov Montraker na okraji staré části Vrsaru
  • vycházka do městečka Funtana 3 km severně od Vrsaru
  • další výlety viz Poreč

mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2016 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
foto z archivu CK Vítkovice Tours