www.chorvatsko.cz


Hlavní stránka » Chorvatské přímoří » Selce


Rijeka

Bakar

Kraljevica

Jadranovo

Crikvenica

Selce

Novi Vinodolski

Klenovica

Senj

Sveti Juraj

Jablanac

Prizna

Karlobag
Výlety

Gorski Kotar

Velebit

Učka

Vinodol


Selce

Zemědělské a rybářské městečko (1500 obyv.), letovisko na pobřeží Vinodolského průlivu (Vinodolski kanal), 3 km jihovýchodně od Crikvenice. V okolí se pěstuje vinná réva a další zemědělské plodiny. Rybolov.

Selce má podobné přírodní podmínky jako Crikvenica, je však podstatně skromnější. Má starou tradici rodinné rekreace. Je zde léčebna specializovaná na léčení srdečních a revmatických chorob i chorob dýchacích cest.

Aktualita: Letovisko Selce slaví 120. narozeniny zdejšího cestovního ruchu.

Selce
Selce, nábřeží


Památky

Původně tu stála římská osada (nalezeny skromné zbytky), později se na jejím místě rozvíjela obec jako přístaviště vesnic ze sousedního úrodného kraje Vinodol; vyváželo se hlavně víno.

V městečku se zachovalo několik pěkných ukázek staré vesnické architektury, typické pro zdejší přímoří s vysokými zděnými ploty a zvláštními schodišti. Některé stavby z konce 19. a 20. stol. mají secesní nebo pseudohistorizující ráz, např. kostel sv. Kateřiny (Sveta Katerina) je postaven v historizujícím slohu. Na kopečku nad obcí stojí kostelík sv. Jiří (Sveti Juraj).

Selce
Selce, nábřeží s kostelem


Koupání

Na plážích jsou drobné oblázky a písek, místy betonové plošiny. Mají pozvolný přístup do moře - vhodné především pro děti a rodinnou rekreaci. Pláž před hotelem Varaždin byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou (viz aktualita: Ocenění pro pláže a jachtařské přístavy - mariny "Modré vlajky 2015").

Selce
Selce, Uvala Slana v jihovýchodní části letoviska


Sport

V letovisku Selce lze provozovat potápění (potápěčská škola), jachting, rybolov, tenis, minigolf, bocciu, cyklistiku (cyklistické stezky do okolí), pěší turistiku. Pořádají se regaty plachetnic, plachtařský víkend (vždy první víkend v červenci), regata tradičních placetnic.

Selce
Selce, pláž


Zábava

V létě se v letovisku pořádají různé zábavní akce, např. několikrát za sezónu Primorska noć (hudební program, gastronomická nabídka, stánky s místními produkty), hudební večery, rybářské slavnosti (Ribarska fešta), rybolov s hosty (Ribolov sa gostima) s možností zúčastnit se rybolovu s místními rybáři. Novinkou jsou festivaly "(Sr)etno Selce", který připomíná staré tradice a původní zvyky, a "VeSeLcE" - Festival veselého člověka (Festival veselog čovika), který je zaměřen na pouliční umění, zábavu a hudbu. Největší letní slavností s celodenním zábavním programem je "Den cestovního ruchu" (Dan turizma u Selcu), vždy 4. srpna (aktualita: Letovisko Selce slaví 120. narozeniny zdejšího cestovního ruchu). Široké možnosti zábavy nabízí Crikvenica.

Selce
Selce, nábřeží s mnoha pohostinskými zařízeními


Ubytování

Letovisko Selce má hotely, hotelové apartmány, kempy. Velká nabídka ubytování je v soukromí v nově postavených vilách v okolí. Aktualita: Letovisko Selce má nejpřepychovější hotel na Crikvenické riviéře.

Selce
Selce, hotel Slaven
Hotely:

Varaždin Slaven pavilony Slaven Esperanto
Marina Selce Amabilis Slaven


Kempy:

Selce Uvala Slana
Výlety

  • promenádní cesta "lungo mare" do Crikvenice 3 km
  • Novi Vinodolski 6 km
  • Bribir - 6 km severovýchodně. Zemědělská obec v tzv. Vinodolské dolině ve vnitrozemí. Z bývalého frankopanského hradu se zachovala jen hranolová věž ze zač. 14.stol. Hlavními místními památkami jsou originál J.Palmy ml. "Mytí nohou" v barokním kostele sv.Petra a Pavla (Sv.Petar i Pavao) a malá chrámová klenotnice.
  • výlet na ostrov Krk do obce Šilo nebo Vrbnik a do dalších letovisek (podrobněji: výlety z Crikvenice)

mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2016 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
foto z archivu CK Vítkovice Tours