www.chorvatsko.cz


Hlavní stránka » Chorvatské přímoří » Selce


Rijeka

Bakar

Kraljevica

Jadranovo

Crikvenica

Selce

Novi Vinodolski

Klenovica

Senj

Sveti Juraj

Jablanac

Prizna

Karlobag
Výlety

Gorski Kotar

Velebit

Učka

Vinodol

Selce

Zemědělské a rybářské městečko (1500 obyv.), letovisko na pobřeží Vinodolského průlivu (Vinodolski kanal), 3 km jihovýchodně od Crikvenice. V okolí se pěstuje vinná réva a další zemědělské plodiny. Rybolov.

Selce má podobné přírodní podmínky jako Crikvenice, je však podstatně skromnější. Má starou tradici rodinné rekreace. Je zde léčebna specializovaná na léčení srdečních a revmatických chorob i chorob dýchacích cest.

Selce
Selce, nábřeží


Památky

Původně tu stála římská osada (nalezeny skromné zbytky), později se na jejím místě rozvíjela obec jako přístaviště vesnic ze sousedního úrodného kraje Vinodol; vyváželo se hlavně víno.

V městečku se zachovalo několik pěkných ukázek staré vesnické architektury, typické pro zdejší přímoří s vysokými zděnými ploty a zvláštními schodišti. Některé stavby z konce 19. a 20. stol. mají secesní nebo pseudohistorizující ráz, např. kostel sv. Kateřiny (Sveta Katerina) je postaven v historizujícím slohu. Na kopečku nad obcí stojí kostelík sv. Jiří (Sveti Juraj).

Selce
Selce, nábřeží s kostelem


Koupání

Na plážích jsou drobné oblázky a písek, místy betonové plošiny. Mají pozvolný přístup do moře - vhodné především pro děti a rodinnou rekreaci. Pláž před hotelem Varaždin byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou (viz aktualita: Ocenění pro pláže a jachtařské přístavy - mariny "Modré vlajky 2014").

Selce
Selce, Uvala Slana v jihovýchodní části letoviska


Sport

Vodní sporty (potápěčská škola), míčové hry (tenis atd.), minigolf, boccia.

Selce
Selce, pláž


Zábava

Rybářské slavnosti (Ribarske fešte) 12. červenec - 12. srpen, různé zábavní a kulturní akce. Rybolov s hosty (Ribolov sa gostima), možnost zúčastnit se rybolovu s místními rybáři, 17. srpen. Široké možnosti zábavy v Crikvenici

Selce
Selce, nábřeží s mnoha pohostinskými zařízeními


Ubytování

Letovisko Selce má hotely, hotelové apartmány, kempy. Velká nabídka ubytování je v soukromí v nově postavených vilách v okolí. Aktualita: Letovisko Selce má nejpřepychovější hotel na Crikvenické riviéře.

Selce
Selce, hotel Slaven
Hotely:

Varaždin pavilony Slaven Marina Selce
Amabilis Slaven Esperanto


Kempy:

Selce Uvala Slana
Výlety

  • promenádní cesta "lungo mare" do Crikvenice 3 km
  • Novi Vinodolski 6 km
  • Bribir - 6 km severovýchodně. Zemědělská obec v tzv. Vinodolské dolině ve vnitrozemí. Z bývalého frankopanského hradu se zachovala jen hranolová věž ze zač. 14.stol. Hlavními místními památkami jsou originál J.Palmy ml. "Mytí nohou" v barokním kostele sv.Petra a Pavla (Sv.Petar i Pavao) a malá chrámová klenotnice.
  • výlet na ostrov Krk do obce Šilo nebo Vrbnik a do dalších letovisek (podrobněji: výlety z Crikvenice)

mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2014 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
foto z archivu CK Vítkovice Tours